Mivel életünk minden területén igyekszünk a költségkímélő megoldásokra törekedni, nincs ez másképp az építkezésben sem. Újabbnál-újabb ötletek látnak napvilágot, miként takarékoskodhatunk lakásainkban a fűtésen, hogyan csökkenthetjük a rezsit. Írásunkban avalódi rezsicsökkentő megoldást, a szalmabálaházat mutatjuk be.
A szalmabálaház tulajdonképpen egy modernebb változata a vályogházaknak vagy az úgynevezett vert falnak. A vályogházaknál a vályogtéglákba kerültek a szalmaszálak szigetelésként, vert fal esetében egy szalmából és vesszőből font falat vontak be sárral, tehát a szalmabálaház elkészítésének folyamata hasonlít elődeire.
Miből és hogyan épül fel a szalmabálaház?
Ahogy a neve is mutatja – szalmabálából készül, majd kívül és belül is agyagvakolattal burkolják. Stabilitását faszerkezet biztosítja, amelyet úgynevezett létraváznak hívnak. Emiatt a faszerkezet miatt a könnyűszerkezetes házak közé sorolható. Ez a létraváz már önmagában ház formára emlékeztet, ezekbe a keretekbe töltik bele a hőszigetelő szalmát. Ezt a szalmafalat 5-5 cm agyaggal vonják be, erre a tűz- és egyéb mechanikai károk megelőzése miatt van szükség. A szalma hiába könnyen éghető, vakolatba burkolva épp annyira tűzbiztos, mint a hagyományos építőanyagok. Utolsó lépésben a vakolatot kazeinos mészfestékkel kezelik.
Rágcsálók?
A rágcsálók elleni védelem már a vakolat készítésekor orvosolják, ugyan is ha a fal tömör, a vakolat pedig résmentes, nem történhet kár, de ha mégis kételkednénk helyezhetünk a vakolat alá sűrű szövésű dróthálót is. Olykor előfordul, hogy valaki üvegszilánkot is tesz az alsó rétegekbe, védelem gyanánt. Mivel a szalma nem ehető a rágcsálók számára, így ezért nem kell félnünk attól, hogy a falba költöznek, s talán a legkörnyezetbarátabb megoldás ha tartunk otthon egy macskát.
Ez is érdekelhet
A szalma a ház falának fő alkotóeleme, építése környezetkímélő, fűtési költsége alacsony, nyáron nagy tömege miatt hűvös, nehezen melegednek át a falak, télen pedig jó hőszigetelő, jól tartja a meleget. Szalmabálából építhető lakóház, közösségi célra épített többszintes épület, élettartamuk egyenlő a hagyományos építésű házakéval.
A szalmabálaház előnyei:
- egyszerű, környezetbarát építés,
- kalákában épülhet,
- kiváló hőszigetelő,
- kiváló hangszigetelő,
- természetes anyagokat használnak építkezés közben, így környezetbarát,
- a későbbiekben sincs káros oldószer kipárolgás,
- nincs szükség nyáron gépiesített hűtésre,
- a növekvő energiaárak mellett alacsony a rezsi.
Képek: www.szalmaepitok.hu