A nagyobb gyermeklétszám miatt van, ahol bővíteni kell az iskolát. Az emeletráépítés, tetőtér-beépítés esetén azonban csak könnyűszerkezetes építés jöhet szóba.
A tankötelezettség alsó korhatárának csökkentése miatt nő az iskolában a gyermekek száma. Bár megnövelték az egy osztályba beíratható gyermekek létszámát, a tanulócsoportok száma is nőhet. Így vannak iskolák, amelyeket bővíteni kell, erre pedig jó módszer az emeletráépítés vagy a tetőtér-beépítés. Mivel a régi épületek teherbírása korlátozott, az épületek bővítéséhez az északi országokban nagy népszerűségnek örvendő könnyűszerkezetes falrendszer lehet a legkézenfekvőbb megoldás költség- és energiahatékonyság, valamint gyorsaság szempontjából is.
Példa
A Klebelsberg Kuno Iskola épületének bővítési feladatát a Cannelura építész- és statikus tervezőiroda kapta meg, és az egyszintes épület alapterületét emeletráépítéssel kellett növelniük. Az iskola esetében a hagyományos módszerek, így a téglafalas, nehézfödémes megoldások nem jöhettek szóba, mivel az épület alapozása csak a könnyűszerkezetes elemeket bírta el megerősítés nélkül. Tűzvédelmi okokból viszont favázas könnyűszerkezetes rendszereket sem lehetett alkalmazni a bővítés során. Pallós Béla, építész-statikus a cég tervezője – két évtizedes pozitív tapasztalatai alapján – a Lindab Construline rendszert választotta az iskola emeletráépítéséhez.
Az építész véleménye
Az építész elmondta, a könnyűszerkezetes falszerkezet előnyei a tervezés és a kivitelezés során is megmutatkoztak. A hagyományos építési módszerekkel szemben lényegesen gyorsabban halad a munka, emellett a könnyű használhatóság is segítette a folyamatokat. E technológia alkalmazásával – a munka különleges körülményei ellenére – a kivitelező könnyen elvégezhette az emeletráépítési munkálatokat, amely az önkormányzat igényeinek használati, anyagi és esztétikai szempontokból is megfelelt. A tervező a könnyűszerkezetes Lindab rendszert emeletráépítésekhez, tetőtér-beépítésekhez is ajánlja.
A tetőtér Lindab rendszerből történő kialakításakor nagyobbá válik annak használati biztonsága, így a tetőtér kevésbé lesz érzékeny a repedésekre. Emeletráépítés esetén kevesebb többletterhet jelent e falvázrendszer a hagyományos építési módokkal szemben, és az alkalmazásához nem kell víz, nem kell megvárni a kötési időket, így az építési idő lerövidül. Ez egyrészt kevesebb munkaóra megfizetését jelenti a beruházó számára, másrészt hamarabb megtérülhet a befektetés, és az épület korábban használható.
„Svédországban már jobban elfogadott a könnyűszerkezetes építkezés, amely környezetbarát tulajdonságai mellett idő- és energiahatékonysága miatt is népszerű, továbbá – kis önsúlya, ami például 5–7-szer kisebb, mint az üreges égetett agyagtégla – ellenére különösen jó hőszigetelő képességgel bír. Többszintes vázas épület esetében intenzív hőszigetelő tulajdonsággal, a vonal menti hőhidak energiaveszteségét minimálisra csökkentve, a hasznosítható alapterület maximális kihasználtságával és az időjárási körülmények alakulásától függetlenül, gyorsan kialakítható a könnyűszerkezetes épületrész” – fejtette ki dr. Tóth Elek DLA, a BME Magasépítési Tanszék egyetemi docense a könnyűszerkezetes falszerkezetekkel kapcsolatban.
Ez is érdekelhet
A szakember
„A könnyűszerkezetes falrendszerek általános előnyeiként felsorolhatjuk a kisebb költségű alapozást és teherviselő vázszerkezetet lehetővé tevő kis súlyukat, kiváló hőszigetelő képességüket, gyors építési módjukat. Fontos azt is hangsúlyoznunk, hogy a hagyományos szerkezeteknél lényegesen nagyobb méretpontosságot nyújtanak. A falvázrendszerek esetében azonos hőszigetelési jellemzőt a hagyományos szerkezeteknél kisebb falvastagsággal – átlagosan 10–20 centiméterrel kisebbel, mint a gázbeton vagy égetett agyag falak esetén – lehet elérni, ez adott bruttó alapterületen nagyobb hasznos alapterületet eredményez, ami az eladási árat, vagy a bérleti díjat növeli” – tette hozzá Kotormán István, a Lindab fejlesztési és oktatási vezetője.
A Klebelsberg Iskola emeletráépítésének sikere is azt mutatja, hogy a Lindab falrendszer műszaki és gazdasági előnyei a középületek esetében is jól kiaknázhatók. Az iskola bővítése mellett a könnyűszerkezetes falszerkezet kiváló megoldást nyújt irodaházak, szállodák, hotelek, kórházak építésére, bővítésére. Multifunkcionalitása miatt is javasolt a Lindab könnyűszerkezetes építési rendszer alkalmazása: egy-, illetve kétszintes épületek esetében a Construline falrendszer külső és belső teherhordó fal szerepét töltheti be, amíg a többszintes, önálló (acél vagy vasbeton) vázszerkezettel rendelkező épületekben vázkitöltő vagy belső térelválasztó falként használható.
Letöltés: A könnyűszerkezetes falvázrendszer katalógusa
Forrás: Lindab