Közeleg a fűtési szezon, ilyenkor érdemes átgondolni, hogy milyen állapotban vannak a nyílászáróink. Ha megvetemedtek, rosszul zárnak, érdemes az ablakcsere mellett dönteni, mert ezzel csökkenthető a fűtésszámla, s az ingatlan értéke is nő.
Az átlagos méretű lakásban a nyílászárók cseréje több százezer forintra rúghat, hosszú távú beruházásról van tehát szó, ezért fontos, hogy megfelelő minőségű termékeket válasszunk, és azokat szakemberrel szereltessük be.
Miből készüljön az ablak?
Első lépésben döntenünk kell, hogy milyen anyagból készült nyílászáró mellé tesszük le a voksunkat. A műanyag ajtó, ablak jó választás panellakásokba, téglaépületekbe, családi házakba is. Arra figyelni kell, hogy a műanyag nyílászáró résszellőző technológiával készüljön, mivel a tökéletes légzárás miatt a lakás egyáltalán nem tud majd szellőzni. Az emiatt megnőtt páratartalom a lakás különböző helyeinek penészedéséhez vezethet.
Esztétikai megfontolásból vannak, akik a faablakokat, -ajtókat részesítik előnyben. Áruk átlagosan 20–30 százalékkal magasabb, mint a műanyag nyílászáróké. Hátrány lehet, hogy a faajtók, -ablakok karbantartást igényelnek, pár évente felületkezelésre, festésre szorulnak. Az évek múlásával kiszáradhatnak, emiatt veszítenek légzáró lépességükből.
Az alumíniumablakok, -ajtók legnagyobb előnye a rendkívüli stabilitás, és időtállóság, s szinte bármely színben készíthetők. A magas ár miatt azonban lakossági épületekbe ritkán építik be.
A döntés
A nyílászárók vásárlásakor a választás előtt össze kell hasonlítani az egyes típusok hő- és hangszigetelési mértékegységeit, a tokvastagságot, a gyártási helyet, a kiegészítő elemeket. Ha nem tudjuk értelmezni az egyes paramétereket, kérjünk szakértői segítséget. Általánosságban elmondható, hogy nem szabad csak a számla végösszegét nézni, s a legolcsóbbat választani. Arra kell figyelnünk, hogy az árajánlatok összehasonlításakor a műszaki tartalom, és a különböző termékek, szolgáltatások megegyezzenek, hiszen csak így kaphatunk átfogó képet a különböző cégek árairól. Mindenképp érdemes referenciával rendelkező cégtől vásárolni.
Ez is érdekelhet
A beépítés
Szakemberek hangsúlyozzák, hogy a jó minőségű nyílászárót is el lehet rontani a rossz beépítéssel. A megvásárolt ajtót, ablakot nem érdemes fusizóval beépíttetni, még akkor sem, ha ez olcsóbb megoldásnak tűnik. A beépítési hibák miatt elveszíthetjük a garanciát, s nem számíthatunk arra, hogy az ablak beépítője – ha egyáltalán elő tudjuk keríteni – ki tudja javítani a hibát. A tapasztalat az, hogy sok kontár vállal ajtó- és ablakbeépítést, akik azután a rosszul végzett munka után eltűnnek, és többet nem lehet megtalálni őket. Érdemes azzal a céggel beépíttetni a nyílászárókat, ahol megvettük azokat, így a törvényben meghatározott garanciát is érvényesíteni tudjuk. Az ördög nem alszik, jó minőségűnek tűnő ajtó, ablak is tönkremehet egy-két év után rejtett hiba vagy a rossz beépítés miatt. A piacon jó néhány nyílászárókat forgalmazó vállalkozás kínálja szolgáltatásait, nem csak árban versenyeznek egymással, akad olyan cég, amelyik öt évre szóló garanciát kínál termékeire.