Annak hogy otthon legyen a házból, fontos tényezője az ablak. A passzívházak esetében az ablak minősége talán még jelentősebb. Sok részlet játszik abban szerepet, hogy mitől lesz az egyszerű nyílászáróból passzívházablak.
Az ablak szerepe, hogy beeressze a fényt, és ezzel együtt a nap melegét az otthonunkba, azonban az üvegfelületeken hatszor-nyolcszor több hő távozik, mint a falakon át. A feladat, hogy az épület tájolásával és ablak minőségével összhangba hozzuk a két tényezőt. Sőt már vannak olyan ablakok is, amelyek teljes energiamérlege pozitív, tehát több hőt engednek be a házba, mint amennyi az összes veszteség. Így tehát ezek az ablakok már megújuló energiaforrásnak is tekinthetők.
Ha passzívházat vagy legalábbis energiatakarékos épületet szeretne valaki építeni, már a telek kiválasztásakor figyelni kell arra, hogy megfelelő módon kell majd tájolni az épületet. Általánosságban elmondható, hogy legalább az ablakok kétharmada kell, hogy Dél felé nézzen, bár kisebb – körülbelül 30 fokos – eltérés megengedett.
Az ablak részei
Amikor az ablak hőátbocsátás vizsgáljuk meg kell nézni a keretet, az üveget, a kettőt együtt, tehát magát az ablakot, valamint lényeges az ablak beépítésének módja is.
A keret készülhet műanyagból, fából, és alumíniumborítású műanyagól vagy fából. Ez utóbbinak feladata az ablak tartósságának biztosítása. Mivel megvédi az ablakkeretet az időjárás viszontagságaitól. Hogy az alumíniumborítás ne rontsa az ablak hőszigetelő képességét, alá mindig tesznek hőszigetelő anyagot.
A műanyagból készült ablakok olcsóbbak, de hőszigetelő képesség szempontjából nézve mindkét típusból készítenek nagyon jó minőségűeket.
A passzívházablakok 3 rétegű üvegezésűek. Az ablak kiválasztása során figyelni kell az üveg minőségére, bevonatára, távolságukra, a köztük levő távtartó anyagára, a köztük levő gázra és az ablak ragasztásának minőségére, hogy az idők folyamán se engedje ki a gázt.
Kapható olyan ablak is, amelybe beépítettek az üvegek közé az árnyékolót is.