Az ablaküveg elsődleges szerepe a lakás bevilágítása és a kitekintés lehetőségének biztosítása. Manapság azonban ez két funkció már kevésnek bizonyul, ennél sokkal többet várunk el a minőségi nyílászárótól.
Energiamegtakarítás, hangszigetelés, biztonság, külső behatások, nap elleni védelem –, hogy a legfontosabbakat soroljuk. Fontos az is, hogy az üvegezés optimális lakókomfortot nyújtson, vagyis az alap hőszigetelő tulajdonságon kívül igény szerint választhassunk napvédő, egyrétegű, illetve két- vagy többrétegű biztonsági üvegek, hanggátló vagy akár speciális, öntisztuló üvegek közül.
Biztonsági üveg
A ragasztott biztonsági üveg két táblából épül fel, ezeket PVB (poli-vinil-butil) fólia köti össze. Ütés esetén ugyan az üveg eltörik, de a törött darabok ezt követően is a fóliához tapadnak, így a beüvegezett nyílás továbbra is zárva marad.
Hanggátlás
Az ablakok hangszigetelő képességében az üvegfelület játssza a legjelentősebb szerepet: az üveg vastagsága, az üvegrétegek száma és az üvegek közti távolság. A legjobb konstrukciókkal 42 decibeles hangvédelem biztosítható, s ez az érték repülőtér, autópálya vagy már nagy forgalmú út mentén, illetve zajos városi lakásban teljesen megfelelő. A hangszigetelő üveg további előnye, a szerkezeti kialakításból adódó kiváló hőszigetelő képessége.
Napenergia hasznosítás
A modern üvegezéseknek nemcsak kiváló hőszigetelő képességgel kell rendelkezniük, hanem a napsugárzásból még a passzív energia kinyerésére is alkalmasnak kell lenniük. Télen a szoláris energianyereség érdekében lehetővé kell tenni a napsugárzás bejutását a helyiségbe, nyáron viszont a megfelelő hőérzet érdekében általában ki kell zárni, illetve csökkenteni kell azt.
A biztonsági üveg télen lehetővé teszi a napenergia hasznosítását, azaz fűti az épületet költségráfordítás nélkül.
Ez is érdekelhet
Könnyen tisztuló bevonat
Főként a magasan elhelyezett tetőtéri ablakok esetén lehet kiváló megoldás ez a legújabb fejlesztés. A különleges tulajdonságot a külső üvegfelületre felvitt, láthatatlan speciális bevonat biztosítja, amelyet a természetes fény aktivál. Az üvegre rakódott szennyeződés fellazul, az esővíz ezután könnyen lemossa.
Környezetvédelem
A korszerű üvegezés alkalmazásával nemcsak a pénztárcánkat kíméljük, hanem aktívan hozzájárulunk környezetünk védelméhez is. A legmodernebb üvegek a hagyományos síküvegezéshez képest a fűtési időszakban a fűtőolaj szükségletet mintegy 250 literrel csökkentik. Ez azt jelenti, hogy a természetet körülbelül 690 kg szén-dioxid-kibocsátásától mentesítjük.