Mikor jó egy ajtó vagy ablak? Ha szép keret, a jó üveg, a megbízható vasalat, esetleg a könnyű nyitni és csukni - ahány ház, annyi válasz. Az elmúlt években előtérbe kerül energiatakarékossági és biztonsági kérdések miatt a lista természetesen ezekkel a tényezőkkel bővült. Ezekért a nyílászárók több alkotóeleme is felelős. Nézzük tehát mitől jó egy ajtó vagy egy ablak!
Az építkező vagy éppen felújító család nincs könnyű helyzetben, amikor választania kell a legkülönbözőbb építőanyagok közül. Nincs ez másként az nyílászárók esetében sem. Annak érdekében, hogy egy tetőablak, teraszajtó, vagy bejárati ajtó évtizedekig szolgáljon minket, egy sor feltételnek kell megfelelnie. Ha az egyik, az időjárás hatásainak leginkább kitett nyílászáró típust, a tetőablakot vesszük górcső alá, a biztonság és kényelmes kezelés mellett azonnal felmerül az energiatakarékosság is. Gyakran kerül a döntés középpontjába az, hány rétegű az üveg, pedig a beépítés szakszerűsége, a tetőszerkezet és maga az ablak találkozási pontjai, valamint a nyitás-zárás módja az energiatakarékosság és hosszú távú működés kulcsa. A tetőablak beépítése ugyanis a hőhíd kialakulásának egyik leggyakoribb tere, oka pedig többnyire a szakszerűtlen beépítés. Ez elkerülhető a Roto tetőablakaihoz integráltan kínált Hőszigetelő Csomag segítségével, valamint a rendszer részét képező a párazáró fólia segítségével. Ne hagyjuk szó nélkül a 15 év szavatosságot sem, ami a Roto vasalatra, profilra és külső üveg törésére egyaránt vonatkozik.
Jó, ha könnyű nyitni, csukni
A rosszul megválasztott nyílászárók „eredménye” többletkiadás formájában a fűtésszámlán is megjelenhet, de ne gondoljuk, hogy az ablakok, ajtók, teraszajtók, tetőablakok minőségének egyetlen kritériuma a hőszigetelésben játszott szerepük. Ám a használati értékben, abban, hogy bosszúságot okoz-e minden nyitás-zárás, vagy csak észrevétlenül szolgál minket a nyílászáró, a ritkán szóba kerülő vasalatnak elvitathatatlan szerepe van.
Ha otthon kinyitjuk bármelyik nyílászárónkat és megnézzük a vasalaton szereplő cégjelzést, közel 40% az esélye annak, hogy az Roto vasalattal készült.
Ahogy az a piaci tendenciákra figyelő gyártótól elvárható, a Roto is újabb és újabb innovációval igyekszik a változó igényeket kielégíteni. Így pl. az új Roto NX bukó-nyíló vasalat bevezetése révén az ilyen vasalattal készülő nyílászárók még tartósabbak lettek, jobb betörés elleni védelmet nyújtanak, jobb hangszigetelést eredményeznek. Könnyebb kezelhetőségük talán a legkézelfoghatóbb előnyük, azon túl, hogy a nagyobb teherbírásuk révén ezekkel nagyobb üvegfelületek tervezhetők, amelyek a mai, nagy méretű nyílászárókat előszeretettel alkalmazó építészet kedvelt elemei.
Bejárati ajtóknál pedig az elmúlt évtizedekben a biztonság már talán a design fontosságán is túlmutat. Az újabban alkalmazott, többpontos ajtózárak és küszöbök használatával nemcsak a hőszigetelési, de a biztonsági értékek is növekedtek. Az enyhén vetemedett ajtók a Roto Safe vasalataival is még évekig biztonsággal használhatók, úgy, hogy az ajtó nem veszít hőszigetelési értékeiből.