A jól megválasztott nyílászárók új magaslatokba emelhetik otthonunk megjelenését, míg egy oda nem illő ablak az egész épületet vizuális katasztrófává változtathatja. Érdemes tehát kiemelt figyelmet fordítani erre a kérdésre.
Amikor ablakcserére szánjuk el magunkat, kulcsfontosságú, hogy ne tévesszük szem elől az épület stílusát – a homlokzatot, a falfelület és az ablakok méretének arányát, valamint a tető típusát, különösen akkor, ha tetőablakról van szó. Könnyen előfordulhat, hogy egy-egy ablak remekül fest a katalógus képein, de a legfontosabb, hogy összhangban legyen a házunk stílusával, hiszen az összképet egy csapásra tönkreteheti egy nem odaillő nyílászáró.
Színre színt
Tévhit, hogy a műanyag nyílászárók színe fehér! A vezető profilgyártók kínálatában ma már több tucat szín közül választhatunk, legyen szó a klasszikus színpalettáról, fémhatásról, vagy különféle fafajták mintázatáról. Egy fehér falú ház, például, teljesen más karaktert kap fekete keretű ablakokkal, mint kékekkel, vagy épp egy divatos tölgy árnyalattal.
Az egyik legnépszerűbb trend az alumínium megjelenésű nyílászárók alkalmazása, amit ma már fóliákkal is utánozni tudnak a gyártók. Így tetszetős, egyedi külsejük mellett minden, a műanyag ablakokra jellemző jó tulajdonsággal rendelkezhetnek ablakaink – mint a kiváló hő- és hangszigetelés, vagy az egyszerű karbantartás. Nem mellékesen pedig jelentősen olcsóbb a kivitelezése, mint a valódi alumínium megoldásoké. A fémhatás remekül mutat modern épületeken, de egy jól megválasztott szín akár egy régi házat is megszépíthet.
Új idők, új stílusok
Fontos kiemelni, hogy az ablaküvegek osztottsága is sokban befolyásolja az összképet. Az osztott ablaküveget a praktikum hívta életre a régi időkben, amikor a nagyobb üvegfelületek készítése rendkívül nehézkes feladat volt – így az ablakokat több, egymáshoz illesztett üvegpanelből rakták össze. Manapság ez persze már nem jelent gondot, emiatt figyelhető meg a jelenség, hogy a modern épületek ablakai egy-egy nagy üvegfelületből állnak, míg egy régi ház ablakai akár hat-nyolc panelre is tagolódhatnak.
Napjainkban az ablaküveg osztottságát legtöbbször már csak imitálják, hiszen, ha valóban több darabból állna az ablak, elveszítené a jó szigetelőképességét. Régies stílusú épületek felújítása azonban megkívánhatja, hogy az összhang megőrzése érdekében megmaradjon az osztott hatás. Ugyanakkor nem feltétlenül szerencsés választás ilyen típusú ablakot használni a modern építészet alkotásain.
Ez is érdekelhet
Tedd, Ne tedd! – stílustippek
Tedd: kevesebb keret, több fény
A képen látható dolgozószoba különlegessége, hogy az Inoutic Eforte sarokablak rendszerével készült. Ennek a profilnak az a jellegzetessége, hogy a függőleges illesztéseknek köszönhetően nincs szükség keretre, így nem egy nagy ablak látványa tűnik fel a szobába lépve, hanem a remek kilátás és a sok természetes fény.
Tedd: fémhatás
Az itt látható, kétszínű homlokzattal rendelkező épület ablakai Titanium Plus fémhatású fóliákat kaptak. A fehér alumínium árnyalatú keretek elegáns hatást kölcsönöznek ennek a modern épületnek, miközben kimagaslóan jó hő- és hangszigetelést biztosítanak a lakók számára.
Ne tedd: extravagáns ablakformák, letisztult épület
Elsősorban a ’90-es évek jellemző divatja volt, hogy az eredetileg klasszikus stílusú villák, vidéki kúriák felújítása során az egyszerű, szögletes nyílászárók helyére az akkoriban népszerű, extravagáns formájú ablakpaneleket építettek be. Így kerültek ezekbe a házakba a homlokzathoz cseppet sem illő, legyező, háromszög és egyéb furcsa geometriai formát felvevő ablakok, ami ma már inkább megmosolyogtat bennünket.
Ne tedd: Arany osztóborda rusztikus épület ablakain
Szintén a ’90-es években ütötte fel a fejét az a trend, hogy az osztott kinézetű ablakok vékony osztóbordái arany színben pompázzanak. Az osztott ablakok a vidéki egyszerűség és a régi hagyományok megtestesítői a modern korban is, így ebbe a rusztikus stílusba sehogy sem illik a nemesfém elegáns ragyogása.
Akár csak az élet más területein, az építészetben is egyre újabb trendekkel találkozunk. Merjünk bátran elrugaszkodni a fehér profiltól, ugyanakkor tartsuk szem előtt, hogy egy minőségi nyílászáró élettartama akár negyven év is lehet. Így olyan stílus mellett tegyük le a voksunkat, amivel hosszú távon azonosulni tudunk.
Forrás: Inoutic