A korszerű háztervezésben, felújításban, kiváltképp egy önálló telken létesített ingatlan esetében, jogosan felmerül az épületet körülölelő kültér hasznosítása, és annak hozzákapcsolása a napi életvitelhez. Kifejezetten érvényesül az a törekvés, hogy a fedett, a belső energiahatékony rendszerhez kapcsolódó zárt helyiségek minél egyszerűbben és természetesebben kapcsolódjanak a részben fedett, vagy fedetlen, azaz teljesen nyílt udvar és kert részekhez.
Ha bentről nézünk kifelé, akkor érezzük azt, hogy már kint is vagyunk, illetve ha kintről nézünk befelé akkor azt érezzük, hogy már bent is vagyunk, azaz az érzetek kissé elmosódnak, egymásba hatnak, időnként összeolvadnak. A külső és belső terek virtuális mérete megváltozik, az egymást fedő terület funkciók miatt a méretek és a határok meghatározhatatlanná válnak, összeolvadnak, egyesülnek.
Ez a kapcsolódás azonban legyen könnyen feloldható, átjárható, vizuális akadályt ne jelentsen, látványa legyen semleges szinte láthatatlan, és ha kell legyen bármikor fizikailag lezárható, szeparálható.
Az ilyen elválasztó, de közben kívánságra bármikor lehetséges élet és lakótér egyesítő elképzelések legkézenfekvőbb megvalósításához rendelkezésünkre áll egy nem mai találmány, mégpedig a jó öreg ajtó, de ennek is egy korszerszerű változata a nagyméretű üveg nyílászáró.
Ajtó persze nagyon sokféle lehet, de az üveg alaptípusból is van vagy féltucat. Ez a változatosság lehetővé teszi az adott épület körülményeihez való legjobb szerkezeti megoldást.
A korszerű gyártás és üvegtechnológiának köszönhetően óriási, szinte keret nélküli üvegfelületekkel is dolgozhatunk. Ezek a teleüveg nyílászárók már valóban a külső belső terek összeolvadásának érzetét mutatják, a terek egységességét erősítik.
Megfelelő ajtót a megfelelő helyre
Ezek a nagyméretű üvegajtók a szoba és a kert közötti kapcsolódáson túl, szabad utat engednek a helyiségekbe áramló napfénynek, így jelentősen növelik a térérzetet. Az esztétikai élmény mellett azonban fontos határfelületet alkotnak a külső és a belső tér között, így jelentős az energetikai szerepük, illetve fontos a kialakításuk az épület hőháztartása miatt.
Energetikai hatások
Mint minden nyílászáró, ezek is a legkritikusabb pontjai egy épület energia-egyensújának, és többnyire a deficit irányába. Az óriási üvegfelületek, azon kívül, hogy nem számítanak olcsó mulatságnak, a nagy felületükkel könnyen eredményezhetnek költséges hőveszteséget a bentlakók zsebének terhére. Nem mindegy tehát, hogy a korszerű lehetőségek közül milyen minőségű, hőeggyütthatójú üveget választunk, esetleg milyen pluszban felhordott különleges szigetelő tulajdonságokkal bíró rétegek kerülnek az üveg felületére, illetve hány rétegű hőszigetelő üveg kerül az adott keretbe.
Mechanikai megoldások
Fontos, hogy egy ilyen ajtó is a lehető legegyszerűbben nyitható és csukható legyen, főleg ahol napi rendszerességgel átjáróként használják a terasz felé. Az üvegfelületek mérete többnyire meghatározza az ablakprofil típusát is. Sokszor a stílus is befolyásolja a szerkezetet, hiszen más keretet igényel egy hagyományos, klasszikus stílusú épület és mást egy modern, esetleg minimalista homlokzatkép.
Ez is érdekelhet
Az üvegajtók típusai
Hagyományosan nyíló vagy bukó nyitásmódú ajtók
A hagyományosan nyíló terasz és erkélyajtók könnyen kezelhetők és áruk kedvező. A vékony ablakprofilok maximális méretei korlátozottak ezért nagy üvegfelületek befoglalására nem alkalmasak. Az ilyen nyíló ajtók kiváló hőszigetelési tulajdonságokkal is rendelkezhetnek így passzív, vagy alacsony energiájú házakban, épületekben is alkalmazhatóak.
Tolóajtók egyszerűen
A nagyon helytakarékos tolóajtó rendszerekkel már nagy üvegfelületek is könnyen kialakíthatók. A nagy méretek miatt esetleg a nyitásukhoz, csukásukhoz nagyobb fizikai erőre lehet szükség. Jól olajozott vasalatokal, csapágyakkal azonban ez is megkönnyíthető.
Emelő-toló ajtók
Az emelő-toló ajtók forradalmi megoldást jelentenek a tolóajtók világában. Nagyfelületű, akár a lakószint belmagasságával azonos üvegezett ajtók is kialakíthatóak így. Az emelő-toló ajtók kétszárnyas, háromszárnyas vagy négyszárnyas változatban is kaphatók, korszerűen megszakított hőhídmentes küszöbbel. Némely típus elektromos távirányítással is kiegészíthető. Az ilyen könnyen mozgatható ajtók akár tripla hőszigetelő üvegezést is bírnak. Fából, alumíniumból, illetve műanyagból sok színben kaphatók, famintázatú, metál színű és egyéb változatokban is. Használatuk könnyű és egyszerű, ugyanis nagy súlyuk ellenére akár fél kézzel is nyithatóak.
Bukó-toló ajtók
A bukó-toló ajtó az előző változat továbbfejlesztése, melynek előnye, hogy az eltolható ajtószárny kibuktatható szellőző állásba. Főleg kisebb méretű üvegezett felületek esetén alkalmazhatók, így árfekvésük az emelő-toló ajtós rendszeréhez viszonyítva kedvezőbb. A bukó-toló rendszer tökéletes választás lehet például télikertek kialakításához is.
Harmonika toló-ajtók
A összecsukható toló-ajtók részei harmonika módjára összehajthatóak, így kis helyre teljesen oldalra tolhatók. A harmonika ajtó félig nyitott állapotban is megáll, ílyen helyzetben is rögzíthető. Ennek a megoldásnak az emelő-toló ajtós rendszerhez képest gyengébbek a hőszigetelési és a statikai tulajdonságai.