Néhány évtizeden belül törvények írják elő a környezettudatos építkezést az EU országaiban. Gyökeresen más irányba fordulhat az építészet az elkövetkező időkben. A magas és látványos épületek helyett új energia és környezet‑tudatos célokat tűznek maguk elé a tervezők.
A házak fontos tulajdonságai között szerepel az extra hatékony hőszigetelés: a falak legalább 50 cm vastagok, az ablakok pedig háromrétegű üvegezéssel is készülhetnek. Szellőztetni nem a nyílászárók megnyitásával lehet, hanem mechanikus résszellőzőkkel, és nagy hatékonyságú, kiépített, bonyolult és rejtett csőrendszeren keresztül, hőcserélős szellőztető berendezésekkel.
Mindenki tisztában van azzal, hogy a fűtés számlák összegének mértékében tetemes szerepe van a homlokzati ablakokon keresztül jelentkező hőveszteségnek. Ebből a szempontból nézve a nyílászárók, az ablakok cseréje jó befektetés lehet. Sokat takaríthatunk meg az ablakcsere elvégzésével, mely szerencsés esetben havi szinten akár harmadával is tudja csökkenteni a fűtés számla végösszegét. Mindezekből kiderül, hogy ez kifejezetten jó beruházás, ami igazán gyors megtérülést eredményez, és ezt követően már sokkal több marad a család kasszájában.
Ablakcsere problémák
Az ablakcsere legnagyobb problémája, hogy rossz választás esetén nehezen megismételhető a folyamat. Ez elég nagy befektetés egy család számára, ami több évre, akár egy-két évtizedre szól, ezért alaposan át kell gondolni, és érdemes a legjobb döntést meghozni. Gondot okozhat az is, ha valaki egy műemlék, vagy műemlék jellegű házban szeretne korszerűre cserélni az ablakait, ajtóit. Szerencsére vannak gyártók, akik hagyományos, csomómentes toldással tudnak formailag az eredetivel azonos, de záródási rendszerét tekintve korszerű, gumitömítéses, alumínium vízelvezetéses, és természetesen a legkiválóbb hőszigetelő tulajdonságokkal, akár gáztöltésű többrétegű üveggel ellátott nyílászárókat készíteni. A fa ablakokat időjárás elleni bevonat védelemmel is ellátják, az ablakhoz eloxált kilincs is jár.
Első lépések, kiválasztás
Legnehezebb kiválasztani azt a terméket, illetve forgalmazót, ahol az ablakokat beszerezzük. Egy jó, vagy rossz választás sok mindent eldönthet évtizedekre előre, nagyon fontos szempont az ár‑érték arány, és a megtérülési idő is.
Sok esetben ez jelenti a legnagyobb nehézséget, hiszen manapság rengeteg gyártó és forgalmazó van a piacon és a hatalmas választék elég sok fejtörést okozhat.
Érdemes olyan forgalmazó választani, aki több márka több típusú termékét kínálja, mert így kevésbé elfogult egyikkel vagy másikkal, és a vásárlónak valóban a reális igényeihez, pénzügyi lehetőségeihez igazítja az optimális nyílászáró választást. A forgalmazó jó esetben helyszíni szemlét végez, és a környezeti, építészeti viszonyok függvényében tényleg a legmegfelelőbb terméket, vagy termékcsaládot ajánlja.