Néhány évtizeden belül törvények írják elő a környezettudatos építkezést az EU országaiban. Gyökeresen más irányba fordulhat az építészet az elkövetkező időkben. A magas és látványos épületek helyett új energia és környezet‑tudatos célokat tűznek maguk elé a tervezők.
A házak fontos tulajdonságai között szerepel az extra hatékony hőszigetelés: a falak legalább 50 cm vastagok, az ablakok pedig háromrétegű üvegezéssel is készülhetnek. Szellőztetni nem a nyílászárók megnyitásával lehet, hanem mechanikus résszellőzőkkel, és nagy hatékonyságú, kiépített, bonyolult és rejtett csőrendszeren keresztül, hőcserélős szellőztető berendezésekkel.
Mindenki tisztában van azzal, hogy a fűtés számlák összegének mértékében tetemes szerepe van a homlokzati ablakokon keresztül jelentkező hőveszteségnek. Ebből a szempontból nézve a nyílászárók, az ablakok cseréje jó befektetés lehet. Sokat takaríthatunk meg az ablakcsere elvégzésével, mely szerencsés esetben havi szinten akár harmadával is tudja csökkenteni a fűtés számla végösszegét. Mindezekből kiderül, hogy ez kifejezetten jó beruházás, ami igazán gyors megtérülést eredményez, és ezt követően már sokkal több marad a család kasszájában.
Ablakcsere problémák
Az ablakcsere legnagyobb problémája, hogy rossz választás esetén nehezen megismételhető a folyamat. Ez elég nagy befektetés egy család számára, ami több évre, akár egy-két évtizedre szól, ezért alaposan át kell gondolni, és érdemes a legjobb döntést meghozni. Gondot okozhat az is, ha valaki egy műemlék, vagy műemlék jellegű házban szeretne korszerűre cserélni az ablakait, ajtóit. Szerencsére vannak gyártók, akik hagyományos, csomómentes toldással tudnak formailag az eredetivel azonos, de záródási rendszerét tekintve korszerű, gumitömítéses, alumínium vízelvezetéses, és természetesen a legkiválóbb hőszigetelő tulajdonságokkal, akár gáztöltésű többrétegű üveggel ellátott nyílászárókat készíteni. A fa ablakokat időjárás elleni bevonat védelemmel is ellátják, az ablakhoz eloxált kilincs is jár.
Első lépések, kiválasztás
Legnehezebb kiválasztani azt a terméket, illetve forgalmazót, ahol az ablakokat beszerezzük. Egy jó, vagy rossz választás sok mindent eldönthet évtizedekre előre, nagyon fontos szempont az ár‑érték arány, és a megtérülési idő is.
Sok esetben ez jelenti a legnagyobb nehézséget, hiszen manapság rengeteg gyártó és forgalmazó van a piacon és a hatalmas választék elég sok fejtörést okozhat.
Érdemes olyan forgalmazó választani, aki több márka több típusú termékét kínálja, mert így kevésbé elfogult egyikkel vagy másikkal, és a vásárlónak valóban a reális igényeihez, pénzügyi lehetőségeihez igazítja az optimális nyílászáró választást. A forgalmazó jó esetben helyszíni szemlét végez, és a környezeti, építészeti viszonyok függvényében tényleg a legmegfelelőbb terméket, vagy termékcsaládot ajánlja.
Ez is érdekelhet
Választási szempontok
A műszaki jellemzők mellett, nagyon fontos szempontnak számít a nyílászáró hang és hőszigetelő értéke is. A vásárlásakor mindig figyeljünk oda az alapanyagra, valamint a tok vastagsága is nagyon fontos szempontnak számíthat. A nyílászáró vasalat mindig több ponton záródjon, lehessen szokásosan oldalra nyitni, bukóra dönteni vagy akár középen felnyílóként használni. Az akár több rétegű üveg hő-átbocsátási tényezőjére is oda kell figyelni.
A műanyag ablakok egy modernebb stílusvilágot teremtenek, jól illenek a kortárs épületek formáihoz, funkcióihoz. Ezek zöme időjárásnak ellenálló felépítéssel rendelkezik. A többkamrás kialakításnak köszönhetően, megakadályozza a hőhíd kialakulását is. A dupla tömítések és az illeszkedés pontossága optimális védelmet nyújt a szél és kellemetlen időjárással szemben is.
Egy ablakcsere után a rezsi költségek csökkenését figyelhetjük meg nem is beszélve arról, hogy sokkal magasabb lesz az ingatlan értéke is, ha korszerű nyílászárókkal van felszerelve. A legújabb műanyag ablak változatok, a valódi fát tökéletesen utánzó megjelenésekkel is készülhetnek, íves és kerek formákat is ki tudnak alakítani, jól illeszkednek egy homlokzat vizuális egységéhez.
Elterjedt tévhitek
Az utóbbi időben egyre több hír terjedt arról, hogy a műanyag ablakok túlságosan is jól szigetelnek, ezért beépítésük nem igazán egészséges. Ezeket a mendemondákat pedig erősítik a nyílászáró cseréje után a falak penészesedéséről szóló rémtörténetek is.
Érdemes rögtön megjegyezni, hogy a penészképződést a legtöbb esetekben, a fal nem megfelelő, esetleg hibásan kialakított külső szigetelése okozza, és nem az ablakok.
A régi típusú nyílászárók esetében a párásodás, penészedés jelensége ismeretlen volt, hiszen a nem passzentosan záródó hézagos keretek egészen egyszerűen ki vagy beengedték a meleget, így nem keletkezett nagy hőkülönbség, nem volt páralecsapódás. A modern műanyag ablakok szigetelése rengeteg energiát takarít meg, nem kell az utcát fűteni.
Mesterséges szellőztetés
Kiváló megoldás a hagyományos, jó öreg szellőztetés, mint nagyanyáink idejében, mely létrejön az ablakok kinyitásával.
A mechanikus szellőztetés három fő típusa.
- A résszellőzés, azaz résnyire nyitott ablakon át történik a légcsere, a páramentesítés ideális. Azonban a megfelelő légcseréhez nem kielégítő megoldás, és nem minden időjárásnál alkalmazható.
- Az átáramló szellőzésnél, az ablakszárny teljes kitárása az adott helyiségben rövid idő alatt képes teljesen kicserélni a levegőt, és a falak sem hűlnek át.
- Leghatékonyabb a klasszikus kereszthuzat, ami annyit tesz, hogy minden nyílászáró egyidejűleg nyitva van. Néhány perc alatt kicseréli a szoba levegőjét.
Beépíthető, mechanikus műanyag ablak-szellőző
Ezek a jól szabályozható résszellőzők kialakításuknál fogva beépíthetők a korszerű nyílászárók keretébe, de egyes gyártók már eleve beépítik. Ahol a lakás légterében valahol nyílt égésterű gázkészülék működik akkor kötelező résszellőzőkkel ellátni az ilyen nagy légtömörséggel záródó nyílászárókat. Ilyenek a fix léghozamú akusztikus (33dB) szellőzők, melyek állandó léghozamot és folyamatos szellőzést biztosítanak, és a gázszolgáltatók is elfogadják!
Amennyiben valamilyen ok miatt nem tudunk nyílászárókat cserélni, érdemes megfontolni az ablakok, ajtók HRH bemarásos szigetelését is. Ezzel a módszerrel a régi fa nyílászáróknál keletkező hőveszteséget drasztikusan le lehet csökkenteni, emellett kevesebb por, pollen jut majd be a lakásba. Sőt érezhetően csendesebb lesz a lakása.