A homlokzat ritmusát az ablakok teremtik meg, mégis az ajtó hívja fel magára leginkább a figyelmet. Jó választással egyedülálló stílust kölcsönözhetünk házunknak.
Minél nagyobb a ház, annál nagyobb hangsúly esik a bejáratra, annak mintájára, a határoló oszlopokra, esetleg a timpanonra. A látogatónak azonnal tudnia kell, hol a bejárat, akkor is ha oldalról lehet bemenni a házba. A bejárat helyét az ajtóhoz vezető útnak kell nyilvánvalóvá tennie.
Ha minden külső ajtó egyforma színű, a bejárat veszít a hangsúlyából, különösen akkor, ha élénk színről van szó. A garázsajtó mérete miatt dominánssá válhat. A többi mellékajtóval együtt érdemes semleges színűre festeni, hogy beleolvadjon a fal színébe. Az üvegezett kerti ajtónak és a franciaablaknak az ablakkeret színét kell követnie.
Mielőtt hozzáfognánk a házilagos felújításhoz, festéshez, győződjünk meg arról, hogy az ajtók illenek-e a házhoz. Ugyanilyen fontos, hogy például a zsanért, a zárat, a kilincset esztétikusan helyezzük el.
Ha az ajtó nem bírja jól az időjárás viszontagságait, nem megfelelő fából - tölgy, szil, teakfa készül – vagy nem védi tornác, terasz, előtető, lakkozás helyett jobb befesteni, mert ez alaposabb védelmet nyújt.
Az ajtót és az ajtótokot csak akkor kell feltétlenül egyszínűre festeni, ha fehér színt használunk és az ablakkeret is fehér. Az ajtótok lehetőleg olyan színű legyen, mint az ablakkeret, az ajtó színe viszont lehet kontrasztos. A színt hangoljuk össze a falakéval. A hideg és meleg színek jól mutatnak együtt, de előfordulhat, hogy elképzelhetetlennek gondolt kombinációk is jól sikerülnek.