Fitness és wellness kedvelő korszakunkban már egészen magától értetődőnek – és nem luxus igénynek – tűnik, ha valaki házépítéskor, átalakítás közben egy szauna beépítésén is gondolkodik.
A testünket érő hideg-meleg hatás váltakozásának jótékony, vérkeringés élénkítő, fogyasztó, méregtelenítő hatását már sok-sok évszázaddal ezelőtt felismerték, a mai szaunák patját mégis a finnek és más skandináv országok példái hozták be hozzánk. Nekik persze csak egy kályhával felfűtött kabint kell építeni, lehűlésre ott vannak a jeges fjordok, hegyi tavacskák. Úgyhogy marad a lehetőség, ha szaunázni akarunk, egy saját, házon belüli szauna beépítése egy zuhany, esetleg egy merülő-kád, szerencsésebbek számára pedig egy medence társaságában.
A szauna jó dolog, és nem csak az egészségvédelem szempontjából. Ha olyan a baráti társaságunk, akkor remek közös programot is jelenthet, ha áthívjuk őket egy kis beszélgetéssel egybekötött szauna-partira. S milyen kellemes utána pótolni az elveszített folyadékmennyiséget! Mi kell tehát ahhoz, hogy egy jól működő szaunánk lehessen?
A szauna helye
Mindenekelőtt megfelelő méretű helyet kell találnunk neki. Leggyakrabban a pincébe, az alagsorba kerül, vagy a kifejezetten e célra épített wellness részlegbe, de ha elég nagy a fürdőszobánk, akár annak sarkába is beépíthetjük. Előkészítéséhez elsősorban az elektromos szereléseket kell szakemberrel elvégeztetnünk. Valószínűleg szükség lesz bővítésre, ha utólag szereltetjük be, mert elég sok áramra van a kályhának szüksége és speciális leoldó relés megoldásra, biztonsági okokból. Ezt azonban nyugodtan rábízhatjuk a tapasztalt villanyszerelőkre. A kályha bekötésén kívül a szaunának saját világítása is lesz, ennek kiállásáról se feledkezzünk meg. Érdemes a szauna alatti területet ugyanúgy leburkolni, mint a fürdőszobát, a szauna fa padló pallói között ugyanis át fog látszani az aljzat és szebb így, mint mondjuk a festett beton, ugyanakkor egyenletesebb is, ami ugyancsak fontos. A szaunát körbefogó falaknak vakoltnak kell lenniük, de az se baj, ha egy alap festékréteg is kerül rájuk, úgy kevésbé porózus a felületük.
A szauna mérete
A méret természetesen attól függ, hogy hányan szeretnénk használni a szauna kabint, hogy mekkora tér áll rendelkezésre, illetve, hogy milyen típusú szaunát szeretnénk. A méretpaletta rettentő széles és minden szauna építő cég katalógusában bőven találunk alternatívákat. Minél nagyobb a szauna, annál több energia kell a felfűtéséhez, ez azonban fordított arányosságban állhat a használat gyakoriságával. Ha nagyon nagy méretet választunk, kevésbé lesz kedvünk csak a magunk részére bekapcsolni.
Meghatározza a méretet a szauna fajtája is. Hagyományos kályhával nagyobb társaság vagy egy egész család számára alkalmas fülkét is befűthetünk, ha azonban az infra mellett döntünk, úgy be kell érnünk kisebbel, különben elvész a hatás.