A szigorú épületenergetikai előírások miatt csak olyan épület épülhet, ami eléggé „becsomagolt” ahhoz, hogy a fűtési hőenergiát bent tartsa. Ugyanez igaz a felújításokra is, amikor ablakot cserélnek. Ezekből a lakásokból nem szökik ki a hőenergia, de nem is szellőznek megfelelően Az ablakok ötletszerű nyitogatása sajnos nem elég a jó levegőhöz. Két ablaknyitás között, zárt ablakok mellett levegő nem jut sem ki, sem be. Mi ennek a következménye?
Penészesedés, gombaspórák
Megfelelő szellőzés hiányában a pára felhalmozódik a lakásban. A magas páratartalom kicsapódik a sarkokban, az ablakok mellett, vagy rosszul szellőző helyeken (pl. bútorok mögött). Az így keletkező nedvesség táptalajt nyújt a penészgombáknak. Az elszaporodó penészgombák spórája agresszív allergén, ráadásul a penész az épület szerkezetét is kikezdi.
Felhalmozódó kémiai anyagok
Több, az építéskor vagy a berendezéskor használt anyag tartalmaz káros anyagokat, ezek a lakás levegőjét folyamatosan szennyezik. Ilyen anyagok összefoglaló néven az illékony szerves vegyületek (angolul a VOC rövidítéssel jelölik). Ha a lakás szellőzése megfelelő, akkor ez nem okoz problémát, mert nem tudnak feldúsulni a szobában. Elégtelen szellőzés esetén viszont hosszú távon komoly egészségkárosító hatásuk lehet.
CO2 (szén-dioxid)
A lakások levegő minőségét a szén-dioxid koncentrációval mérik. Ha ez alacsony (1500 ppm alatti), akkor a levegő frissnek tekinthető. Magas koncentráció esetén a szoba levegője rossz, állott, elhasznált. Ennek közvetlen egészségkárosító hatása ugyan nincs, de egy ilyen szobában lehetetlen pihentetően aludni, dolgozni és egyáltalán jó érzéssel lakni. Egy ilyen rossz levegőjű lakás hosszú távon egészségtelen.