Egy nyaralóban másfajta kártevőkre számíthatunk, mint az otthonunkban, ahol folyamatosan élünk. Pele, nyest, denevér és poloska a leggyakoribb kellemetlen lakótársak. Íme, néhány ötlet, hogyan szabadulhatunk meg ezektől.
A nyaralókba beköltöző kártevők általában a téli hideg ellen keresnek menedéket, ezért jelennek meg akkor, amikor amúgy sem vagyunk ott. Egyesek csak téli álmukat alusszák itt, majd anélkül, hogy találkoznánk, ki is költöznek. Sajnos előfordul, hogy kárt tesznek az épület anyagaiban, de még ha nem is rágcsálnak, a fészkük, ürülékük általában büdös. A leghatásosabb és legolcsóbb védekezés ellenük, ha megfelelően szigeteljük a házat, és lezárunk minden nyílást, rést, lyukat, folyosót, ahol be tudnának jutni. Ha a szellőzést biztosítanánk, használjunk erre hálót, rácsot. A kártevők irtását az is nehezíti, hogy némelyik védett, ezért mérgeket általában nem használhatunk. Ha már beköltöztek, a legjobb megoldás szakembert hívni.
Pele
Kb. 15 cm hosszú, bozontos farkú, szürke, mókusra hajazó, védett rágcsáló a pele. Ősszel gyűjti össze a télire szükséges élelmet, amit a házunk padlásán, tetőterében, lambériában tárolhat. A hideg ellen aztán ő maga is beköltözik, és bár 6-7 hónapig téli álmot alszik, enni felkel, ilyenkor matat, neszez. Nem ritka, hogy az épület anyagait is megrágcsálja, komoly kárt okozva ezzel. Fészke erősen büdös.