Bár idén nem volt hideg telünk, minden tavasszal érdemes ellenőrizni házunk állapotát, és elvégezni a szükséges felújításokat – nehogy a nyár közepén érjen kellemetlen meglepetés, mondjuk egy nagy nyári vihar okozta beázás.
Vizes rendszerek
Télen a nagy hideg (már ha van) okozza a legnagyobb problémát, a vizes rendszereket a fagy károsítja leginkább. Bár tél előtt biztosan víztelenítettük a kerti csapot, az öntözőrendszert, a fagyveszélyes vezetékeket, csöveket, mégis célszerű lehet ellenőrizni. Ezt úgy végezhetjük el a legegyszerűbben, ha minden csapot elzárunk, és megnézzük a vízórát, hogy mozdul-e. Ha nem mozdul, minden rendben, ha viszont mégis, hívjunk szakembert (vízvezeték szerelőt), mert ha rossz helyen folyik el a víz, komoly károkat okozhat, például kimoshatja a ház alapját.
Vízelvezető rendszerek
Nagyon fontos, hogy a vízelvezető rendszereket tavasszal kitisztítsuk, ez nem csak az ereszcsatorna lehet, de egyéb folyókák, vízgyűjtők, víznyelők, árkok. Az ősszel beszorult, berohadt faleveleket, a télen befútt szemetet, koszlerakódásokat ki kell szedni, különben a tavaszi-nyári záporok során lehullott csapadék nem tud elfolyni, esetleg elázhat a pince. Komolyabb problémát is okozhat, ha nem oda folyik a víz, ahova kellene – kimoshatja vagy összetömörítheti a földet, gödröket hozhat létre. Ha ez egy füves részen történik, földet, majd humuszt kell rátölteni. Ha a térburkolat alá folyik be, azt fel kell szedni, feltölteni, majd tömörítés után újra lerakni. Ha a térbetonban tesz kárt, valószínűleg az egészet fel kell törni, mert megfelelően rábetonozni nem mindig lehet.