A CSOK Plusz, vagyis a Családi Otthonteremtési Kedvezmény legújabb verziója rengeteg, lakásvásárlás vagy építés előtt álló, tervező család számára nyitja meg az ajtót. Vegyük sorra a programban rejlő lehetőségeket és a feltételeket.
A legfontosabbak a CSOK Plusz-ról
A CSOK Plusz 2024. januárjától igényelhető, ez a támogatás váltja fel a 2023 végén megszűnő CSOK-ot. A kedvezményes hitel összege 50 millió forint, megszületett gyerekenként 10 millió forint leírható a kölcsönből.
A CSOK Plusz-szal házaspárok, gyermekvállalás fejében fix 3%-os, maximum 50 millió forint összegű hitelt vehetnek fel. Az igénylést követően megszületett második és minden további gyerekre a kölcsön tőkerészéből 10-10 millió forintot elengednek, valamint a támogatást felvevők illetékmentességre és áfa visszatérítésre is jogosultakká válnak.
- CSOK Plusz 2024 január 1-től
- Csak gyermekvállalással igényelhető, de a már meglévő gyerek is beleszámít a hitelösszegbe
- Csak házastársak igényelhetik
- Csak kedvezményes hitel vehető fel, amiből a második és azt követő gyermek megszületésekor 10-10 millió forint leírható támogatásként
A CSOK Pluszt csak házastársak vehetik fel a feleség 41 éves koráig. 2024-től két átmeneti évig – tehát 2026-ig - a 41 évnél idősebb nők is igényelhetik házastársként, ha igazolják legalább 12 hetes terhességüket.
Milyen településeken igényelhető a CSOK Plusz?
Az ország összes településére vonatkozik. A megvásárolni kívánt, építeni, felújítani, vagy bővíteni tervezett lakóingatlanhoz igényelhető. A 2630 preferált kistelepülésen, melyeket külön rendelet szabályoz, a CSOK Plusz a falusi CSOK-kal együtt is felvehető.
Támogatott hitel és a CSOK Plusz
A CSOK Plusz-szal kedvezményes, fix 3%-kos lakáshitel vehető fel 10-25 éves futamidőre, de a minimum futamidő 10 év.
A hitel összege gyerekszámtól függ:
- 1 gyerekre maximum 15 millió forint,
- 2 gyerekre maximum 30 millió forint,
- 3 gyerekre maximum 50 millió forint.
A hitelösszegbe a már az igényléskor meglévő és azután megszületendő, vállalt gyerekek is beleszámítanak, de a CSOK Pluszt kizárólag meglévő gyerek(ek)re nem lehet igényelni, ahhoz mindenképpen további gyerek(ek) megszületését kell vállalni.
A CSOK Pluszhoz nem jár közvetlen, a sikeres igénylés után a hiteltől függetlenül felvehető egyösszegű támogatás. A felvett hitel tőketartozásából a második, majd azt követően minden újabb megszülető gyermek esetén 10-10 millió forintot elengednek állami támogatásként.
A CSOK Plusz törlesztése
A CSOK Pluszt igénylőknek az első évben csak a hitel kamatát kell fizetniük, a tőketörlesztés csak a második évben indul, ezért az első évben alacsonyabb lesz a törlesztőrészletük.
Az első gyermek megszületésekor egyéves hitelfizetési moratóriumot kérhetnek az igénylők, illetve a kölcsönkérelem benyújtását követően az elsőként örökbefogadott gyermek után akkor, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé. Ebben az esetben a hitel futamideje meghosszabbodik egy évvel.
Lakóingatlanok, melyekhez igényelhető a CSOK Plusz
Új lakás építéséhez, új és használt lakás vásárlásához, bővítéshez és felújításhoz egyaránt fel lehet venni, mindegyikre ugyanakkora támogatás jár.
Első közös lakás vásárlása esetén a CSOK Plusz maximum 80 millió forint értékű ingatlan megszerzéséhez használható fel. Az újabb gyermek születése esetén igényelt CSOK Plusznál a megvásárolt, vagy bővített lakás értéke maximum 150 millió forint lehet.
A lakás hasznos alapterületének el kell érnie
- egy gyermek esetén a 40 négyzetmétert,
- két gyermek esetén az 50 négyzetmétert,
- három vagy több gyermek esetén a 60 négyzetmétert.
Önrész a CSOK Plusz-hoz
Első közös otthon esetében 10%, a családbővítésnél 20%-kos önrész a javasolt az ingatlan értékéhez képest. Ezt azonban a Magyar Nemzeti Banknak kell lehetővé tennie a hitelfedezeti mutatóról (HTM) szóló rendeletében. A hitelező bankoknak nem kötelező ezt alkalmazniuk, a konkrét hietlbírálat eredményeként ettől felfelé eltérhetnek, azaz kérhetnek nagyobb önrészt, azonban a jelenlegi 20% helyett lehetőségük lesz akár 10% önrészre is hitelezniük a fennmaradó 90%-kos összeget az első közös otthon megszerzése esetén.
Az önrész a babaváró hitellel is előteremthető, amely 2024-től már 10 helyett 11 millió forint kamatmentes hitelt jelenthet.
Illeték- és áfakedvezmények
A CSOK Plusz esetében is megmarad az igénylők illetékmentessége és adókedvezménye.
- Nem kell megfizetniük a lakásvásárlás esetén a vagyonszerzési illetéket 80 millió forintos ingatlanértékig.
- Visszaigényelhetik az új lakások teljes, jelenleg 5%-kos áfáját, saját építkezés esetén pedig 5 millió forintig a vásárolt termékek és szolgáltatások áfáját.
Gyermekvállalás teljesítése
A támogatás folyósítását követően az igénylőknek
- az első gyermek megszületésére 4,
- a második gyermek megszületésére 8,
- a harmadik gyermek megszületésére 10 évük lesz.
Az igénylőkkel közös háztartásban élő, velük együtt költöző, legalább egy éve a gyámságuk vagy gondnokságuk alatt álló gyermek is figyelembe vehető a gyermek szüleinek halála esetén.
Akik korábban már kaptak CSOK-ot, jogosultak-e a CSOK Pluszra?
A CSOK korábbi igénybevétele esetén a CSOK Plusz csak akkor igényelhető, ha az igénylésig a korábbi támogatáshoz kapcsolódó gyermekvállalás teljesült, vagy ha nem teljesült, de a támogatás – a gyermekvállalás részleges sikertelensége esetén a nem teljesített gyermekre jutó – összegét visszafizették. Fontos, hogy a korábban igénybe vett támogatással kapcsolatban az előírt, életvitelszerű bentlakási kötelezettséget a CSOK Plusz kölcsönnel érintett lakásban kell teljesíteni.