A technika és az emberiség életkörülményei állandó fejlődésben vannak, egymást húzva, egymásra hatva teremtenek meg új megoldásokat a jobb életkörülmények érdekében. A távvezérlés, távjelzés régóta foglalkoztatja az emberiséget, és mindig meg is oldotta azt az adott kornak megfelelő szinten, így például füstjelekkel…
A tévé infratávvezérlését teljesen természetesnek tartjuk, de már jócskán a „jelen” az is, hogy az internet vagy a mobiltelefon segítségével kommunikálunk a lakásunkkal (intelligens otthon). A rádiófrekvenciás (RF) távirányítás civil alkalmazásának tipikus példái a jól megszokott és már mindennapinak tekintett autó távirányítók és garázsajtó nyitók, de a rádióelektronika fejlődése ma már komplett vezeték nélküli lakásvezérlő rendszerek kialakítását is lehetővé teszi.
Az ELKO EP vállalat vezeték nélküli iNELS RF Control rendszerének látványos fejlődése is bizonyítja, hogy a rádiófrekvenciás rendszerekkel számos vezérlési vagy szabályozási feladat megoldható például egy lakásban is.
Frekvencia, hatótávolság
A felhasználó szemével nézve nem túl fontos jellemző a használt frekvencia, de például a legtöbb autó távirányítója 433MHz körüli értéket alkalmaz. A már-már túlterhelt frekvencia helyett az iNELS RF Control rendszer eszközei a 868MHz-es ISM-sávban működnek, amely hatósági engedély nélkül használható a kis hatótávolságú rádiófrekvenciás eszközöknél.
A másik sokszor feltett kérdés és fontos tulajdonság a hatótávolság. Kis hatótávolságú rádiós eszközökről (SRD = Short Range Devices) beszélünk, ennek megfelelően, eszköztől függően 100–200 méter nyílt terepen a hatótávolság. Épületen belül kicsit más a helyzet. A különböző építőanyagok eltérően csillapítják a rádiófrekvenciás jeleket, de elmondható, hogy a szokásos építőanyagokkal készült lakásokban nem szokott ezzel gond lenni. A legtöbb problémát a monolit, vasbeton födémek okozzák, de erre is vannak megoldásaink.
A hatótávolság megnövelhető jelismétlő (repeater) használatával, amely 200 méterrel képes megtoldani azt 20 darab vevő (aktor) számára.
Adók és vevők – egy rendszerben az intelligens otthonban
Lakásainkban egyre több elektromos készülék, berendezés működik kézi vezérléssel – vagyis egyszerűen be- és kikapcsoljuk – vagy valamilyen programozott vezérlő által automatikusan működik. A rádiófrekvenciás rendszer mindkét esetre biztosítja a megfelelő funkcionális eszközöket. Az adóegységek feladata a kézi működtetések távvezérlése, így az adók eszköz választéka is ehhez igazodik.
A következő RF adótípusok állnak rendelkezésre az intelligens otthonban:
- 4 csatornás hordozható vezérlő (egy csatorna = egy önálló adóparancs), kis mérete miatt zsebben hordható.
- Fali kapcsoló jellegű adó 2 vagy 4 csatornával – külsőre nem tér el a megszokott fali kapcsolótól; vékony, síkfelületre ragasztható vagy csavarozható; a Logus90 szerelvénycsalád teljes választékában beszerezhető (műanyag, üveg, fa, fém, gránit keretekkel).
- Univerzális adómodul 2 vagy 4 csatornával – az eszköz kisméretű, így kapcsoló mögé építhető; segítségével a lakásban már alkalmazott kapcsoló dizájnt megtartva, ugyanazon szerelvénycsalád nyomógombját alakíthatjuk át rádiófrekvenciás adóvá.
- RF Pilot: kézi távirányító OLED kijelzővel – 40 vevő (aktor) vezérelhető a kijelzőn követhető menürendszer segítségével; kellemes fogású, könnyen kezelhető távirányító, amellyel a fűtés/hűtés szabályzás kivételével minden vezérelhető kézzel.
- Hőmérsékletérzékelő és szobatermosztát távadók – a fűtés/hűtés szabályzásához használható eszközök, amelyek az adott helyiség, szoba hőmérsékletének értékét továbbítják a központ felé (lásd lentebb: RF Touch).
- Detektorok: mozgásérzékelők, ablak/ajtó nyitásérzékelők, üvegtörés érzékelők – elsősorban vezérlési feladatokra, például teraszajtó nyitásra teraszvilágítás kapcsolása.
Az adóegységek önmagukban csak a parancsok kiadására alkalmasak, a végrehajtás a vevők (aktorok) feladata. Az eszközválasztékban szinte minden fontos feladatra megtalálható a megfelelő funkcióval rendelkező vevő aktor. Kimondhatjuk, hogy az ismertetett rádiófrekvenciás eszközök használatának nem csak az az előnye, hogy nem kell vezetékezni, hanem az is, hogy minden fontos funkció azonnal telepíthető, hiszen van hozzá célirányos eszköz.
Az állítást a vevő aktorok ismertetése igazolja:
- Kapcsoló aktorok 1, 2 vagy 6 kimenettel (tipikusan relés kontaktus kimenetek) – elektromos készülékek, berendezések be-, kikapcsolására alkalmas RF vevők, akár többfunkciós lehetőséggel, például időzítés is programozható.
- Fényerőszabályzás (R, L, C, ESL, LED, RGB LED-szalag, hagyományos fénycső) – a felsorolásból láthatóan szinte mindenfajta szabályozható(!) fényforráshoz van eszköz.
- Kétirányú mozgatás (redőny, kapu, napellenző, medencetakaró stb.) – beleértve a lamellák finomállítását is.
- Fűtés/hűtésszabályozás szobánként, hőmérsékletmérés és termoszelep-vezérlés – gyors, fúrás/vésés nélküli fűtéskorszerűsítés, például meglévő radiátoros rendszer átalakítása szobánkénti külön szabályozásra, amellyel komoly energiatakarékosság is elérhető. Nincs más tennivaló csak termoszelepekre cserélni a régi radiátorszelepeket, felpattintani rájuk az elemmel működő termofejvezérlőt, ami méri és továbbítja a szoba hőmérsékletét, valamint működteti is a szelepet, elemről, tehát nem kell hozzá hálózati feszültség sem. A szobánkénti napi-heti beállításokat az RF Touch központi vezérlőbe kell programozni, ahol eldől, kell-e indítani a kazánt és valamelyik fűtési kört (radiátort). Az RF Touch közben más funkciókat is vezérelhet.
Az adócsatornákat a megfelelő funkciót végrehajtó vevő aktorral vagy aktorokkal össze kell tanítani. A tanítás adócsatornánként 10–20 mp (ha nincs időzítés). Az intelligens otthonban a rendszer fontos jellemzője, hogy egy vevő aktor akár 32 adócsatorna parancsát képes fogadni és végrehajtani, tehát például egy készülék be-, kikapcsolása egy kapcsoló aktorral akár 32 helyről is elvégezhető, bármelyik adóegység bármelyik gombjáról. Másik jól használható tulajdonság, hogy egy adó a hatósugarán belül elvileg „végtelen” számú vevőt képes működtetni, persze vannak ésszerű és szükséges határok. Bármelyik adót bármelyik vevővel össze lehet tanítani, így megoldható az is, hogy például a kulcstartós adó egyetlen gombnyomására több aktor is működésbe lépjen, mondjuk minden készülék, lámpa kikapcsol, amelyeket egyébként külön-külön kapcsolt be más-más családtagunk.