Otthonunk energiafelhasználásának optimalizálása, a gáz és a villamosenergia használatának csökkentése, még soha nem volt ennyire égető kérdés, mint mostanában. Egy átgondoltan felépített okosotthon rendszer hatékonyan segítheti az energiamegtakarítást, így az otthon fenntartásának költségeit is meglepően gyorsan kedvezőbbé teheti.
Az okosotthon több, mint egy távolról vezérelhető lakóépület. Mi a különbség?
Az épületautomatizálás nem újkeletű dolog. 20-25 évvel ezelőtt, amikor még nem volt mindannyiunk kezében okostelefon, az intelligens épület akkori megfelelőjeként az épületautomatizálást ismertük. Az okoseszközök elterjedésével együtt kezdtük okosotthonnak nevezni az automatizált lakóépületeket.
Attól azonban még nem nevezhető egy otthon okosnak, hogy távolról vezérelhető. Az okosotthont nem az egyes eszközök teszik okossá, hanem az, hogy a kialakítás, “okosítás” során egyetlen rendszerben gondolkodunk. Egy okosotthon rendszer több eszköz kezelésére alkalmas, összehangolja működésüket, és plusz kényelmi funkcióként a vezérlés távolról is elérhető. Azonban érezhető energiamegtakarítást nem tudunk elérni csupán azzal, hogy pl. a világítás vezérlése távolról is elvégezhető.

Hűtés-fűtés vezérlés. Az energiamegtakarítás itt kezdődik
A hűtés-fűtés vezérlése a rendszer egyik legfontosabb eleme, de az árnyékolás vezérlése nélkül nem működik hatékonyan. Néhány napsütéses téli nap segít melegen tartani a helyiségeket, nyáron azonban a tűző naptól úgy szeretnénk óvni a belső teret, hogy ne legyen sötét. Az árnyékolás az energetika egyik kulcsszereplője, összehangolása a hűtési-fűtési rendszerrel, valamint a világítással, nélkülözhetetlen. Ezzel pedig megérkeztünk az integrált rendszerhez.
Integrált rendszer: az okosotthon lényege
A rendszerbe integrált eszközök – termosztátok, árnyékolók, világítás vezérlése - egymással és a felhasználóval is kommunikálnak, így lesz az épület önműködő. Az energiafelhasználás optimalizálása csak a rendszerek integrációjával érhető el.
Az, hogy egy okosotthon fűtéséhez mi adja az energiát, valójában mindegy, a lényeg a lehető legkevesebb energia felhasználása. Természetesen a jelenlegi helyzetben érdemes elgondolkodni a megújuló energiák alkalmazásán és kevésbé a gázra támaszkodni, de azt érdemes tudatosítani, hogy bármivel is fűtünk, hűtünk, világítunk, az integrált okosotthon rendszerrel mindenképpen megtakarítunk.

Világításvezérlés az okosotthonban
A világítás a villamosenergia felhasználásának csak kis részét teszi ki. Vezérlésénél a legfontosabb, hogy csak ott és csak akkor legyen annyi mesterséges világítás, ahol adott időszakban éppen szükséges.

Árnyékolásvezérlés: fontos része az energiamegtakarításnak
Egy családi ház többféle árnyékolója más-más funkcióval rendelkezik. Fontos felmérnünk, hogy ezek közül melyiket lehet és érdemes a rendszerbe bekötni. A redőnyök, zsaluziák integrálása nélkülözhetetlen.