Hazaérve felkapcsoljuk a lámpát, magasabbra állítjuk a fűtést vagy a klímát, elindítjuk a mosógépet, majd egy kávét főzünk. Most képzeljük el, hogy mire a lakásba lépünk, mindez már működik. Ezt tudja az intelligens ház.
Lakásunk „esze” az elektromos hálózatban, a programozható villanykapcsolókban, konnektorokban, a házunk előzőleg kiépített rendszerére telepíthető számos kényelmi funkcióban és azokban a távirányítókban rejlik, amelyekkel mindezek működtethetők. Már hazánkban is ismertek, ám kevésbé elterjedtek azok a villamossági megoldások, amelyek intelligenssé tesznek egy épületet. A nem túl távoli jövőben viszont tömeges térhódításukra számíthatunk.
Miért jó, ha okos?
Intelligens épület alatt olyan, közös hálózatba foglalt funkciókat értünk, amelyeket máskülönben egymástól független rendszerekkel működtetünk. Egy közös távirányítóval lehet a szabályozni a világítást, a tévét, a kaput és a kaputelefont, vagy éppen a fűtést. Be lehet programozni a redőnyt arra, hogy reggel hétkor egy picit, nyolckor viszont teljesen felemelkedjen.
Nem lehetetlen az sem, hogy erősebb szélben vagy viharban a zsalu bezáródjon. A fűtést be lehet állítani úgy, hogy délután három órakor kapcsoljon be, és 23 fokra melegítse fel a lakást. Utóbbi az interneten keresztül bárhonnan, bármikor módosítható, ha például hűvösebb az idő az átlagnál, akkor a távolból is melegebbre lehet állítani a hőmérsékletet.
Megoldható, hogy a kaputelefon csöngésére bárhonnan a lakásból a hangjával válaszolhasson a tulajdonos, és be is engedhesse a látogatót. Felszereltethetünk képernyőket is, hogy ne csak halljuk, lássuk is az érkezőt. A rendszer beprogramozható arra, hogy amennyiben nem vagyunk otthon, a készülék a mobiltelefonra csöngessen rá, hogy valaki áll az ajtónkban. Ilyenkor beszélhetünk is a vendéggel, vagy ha a család valamelyik tagja otthon hagyta a kulcsát, egy kód segítségével a távolból be is engedhetjük.
Természetesen a rendszerbe beépíthető a riasztó, akár úgy is, hogy a telepített webkamerákon keresztül bármikor leellenőrizhetjük, hogy mi folyik a házunkban. A riasztó érzékelői élesítetlen állapotban villanykapcsolóként funkcionálnak, élesített állapotban a riasztórendszer aktív részeként üzemelhetnek. Riasztás esetén automatikusan felkapcsolódik a világítás, esetleg leereszkednek a redőnyök és bezáródnak az ajtók, ezzel jelentősen megkönnyítve a rendőrség munkáját.