A sokat emlegetett okos otthonok működéséről keveset tudunk. Ha hiányosnak érezzük ismereteinket, itt az ideje, hogy mélyebben belelássunk ebbe a rendszerbe.
Egy okos ház rendszerfelépítése nem egy bonyolult dolog: minden intelligens rendszer legfontosabb elemei a központi egység, a különböző vezérlő felületek (fali kapcsolók, érintőképernyős vezérlő, okostelefon, táblagép, stb.) és természetesen a kapcsoló-, és szabályzó egységek. Ezek feladata, hogy az igényeknek megfelelő beállításokat követően megfelelően hangolják össze – egyebek mellett – a világítás, a fűtés, a redőnyvezérlés, a szellőztető rendszer, vagy a biztonsági rendszer működését.
Milyen rendszer vezérelhet egy otthont?
A válasz attól függ, hogy építkezünk vagy felújítunk? Ha építkezésről van szó, akkor a vezetékes, ha csak felújításról, akkor pedig a vezeték nélküli rendszerben érdemes gondolkodni. Miért is?
Egy építkezésnél nem gond, ha vésni kell a falat, hisz ez a természetes, a vezetékeket a falba rejtve vezetjük egyik helyről a másikra. Egészen más azonban a helyzet egy felújításnál, ahol a szépen festett falat vagy a csempézett falat vésni kellene. Ilyenkor kitűnő választás a vezeték nélküli rendszer, mivel megkíméljünk magunkat egy bonyolult, drága, és napokig tartó munkálattól. Ehelyett mindössze néhány óra alatt beépíthető a vezeték nélküli rendszer és azonnal használható is.