A legújabb, intelligens házat vezérlő integrált számítógépes rendszer nem csak egyszerűen, mondhatni szolgai módon hajtja végre utasításainkat, az előre beállított vagy menet közben módosított opcióknak megfelelően. Ennél összetettebb dolgokra is képes.
A készülék tanulékony, az első néhány napi manuális kezelés után megjegyzi a lakók szokásait, és ennek megfelelően szabályozza a lakás minden szegletét. Csendben figyel és memóriájába eltárolja időbeosztásunkat, napi tevékenységünket, gyakoriságuk alapján. Módszeresen kilesi, mikor, milyen hőmérsékletben szeretünk TV-t nézni, vagy hány fokban tartózkodunk a fürdőben. Hétköznap munkába készülődve, előmelegítve vár minket a fürdőszoba, esetleg a pirítós és a kávé is elkészül beavatkozás nélkül az adott időre, persze, ha bekészítettük este. Megjegyzi, és a körülményhez beállítja, mekkora fényerőnél számítógépezünk, milyen hangosan hallgatjuk kedvenc zenéinket, a hétvégén hánykor kelünk és húzzuk fel a redőnyöket, és azokat is mennyire?
A tanulékonyság további okos funkciókkal egészül ki
A rendszer felismeri és beengedi a hazaérkezőket a kulcs közelségét észlelve, az ajtón a zár helyén lévő kijelzős egységen név szerint üdvözli is őket. A kulcs lehet az okos‑telefon, amely Bluetooth-on vagy akár online is képes kinyitni és bezárni a megfelelően felszerelt ajtókat. Az online kontroll segítségével távollétünkben is küldhetünk ideiglenes kulcsokat például a kertész, vagy ismerőseink telefonjára, akik így adott időintervallumban bejuthatnak a házba.
Figyeli, támogatja és kiszolgálja idős, vagy mozgásukban korlátozott hozzátartozónkat, aki így kapcsolatot tarthat a tágabb környezetével, azonnali segítséget tud hívni, ha szükség van rá. A neten, mobil eszközünkön közbe is tudunk avatkozni egyes nem kívánatos eseményekbe.
Ki-be kapcsolja a lámpákat, a televíziót, felhúzza a redőnyöket, bezárja a bejárati ajtót és így tovább. Megmérethetjük az illető vérnyomását, vércukor szintjét, és az adatokat ki is értékelhetjük, illetve életveszély esetén riasztást is adhatunk, akár közvetlenül a kezelő orvosnak.
Kényszerűségből otthon hagyott négylábú házi kedvenceink is kapnak némi felügyeletet: a lakásban való mozgásukat korlátozhatjuk, vagy megengedhetjük, és a fények is kialszanak, ha a mozgás megszűnik. A halaink és terráriumi állataink kellő időközönként kaphatnak élelmet, illetve megfelelő fűtést, ha kell. A központi agy ezeket a momentumokat is megjegyezheti.
A házimoziban a vetítővászon és a projektor automatikus leeresztéséről és a helyiség elsötétítéséről ugyancsak gondoskodik a rendszer, ahogy idővel megtanulja megvilágítási szokásainkat is.
Ez is érdekelhet
Biztonság - egy fontos funkció
A rendszer jegyzi, tárolja és megtanulja a napi és heti mozgásainkat a lakásban. Távollétünkben imitálja a világítást, az árnyékolókat, életstílusunknak megfelelő automatikus ki vagy bekapcsolással, mozgatással. Így azt a látszatot kelthetjük a külső szemlélőben, mintha otthon tartózkodnánk, ezáltal a nem kívánt betolakodókat távol tarthatjuk otthonunktól.
A helyiségekben, de akár a távoli nyaralóban elhelyezett kamerák képeit, a kezelőfelületen megtekinthetjük. A kaputelefon és más érintőképernyők között pedig audio és videó kapcsolatot létesíthetünk.
A rendszer a régebben kiépített hagyományos riasztókkal is hajlandó együttműködni, és azokat integráns résznek tekinteni. Sőt a riasztó különféle jelzéseit, használhatjuk más funkciók aktiválásához (például hazaérkezéskor bizonyos útvonalak kivilágítása, vagy mozgás esetén adott lámpák felkapcsolása).
Tegyük okossá házunkat, otthonunkat!
Ennyi csábító tulajdonság és fantasztikus opciót látva érthetően kedvünk támad otthonunkat is megokosítani, de melyek az intelligens otthon megtervezésének lépései?
1. Az átgondolt koncepció megléte, a megvalósítandó funkciók körének tisztázása. Dönteni kell a feladatokról, melyeket az otthon intelligenciájába be kívánunk vonni.
2. A világítás opcióhoz társulhat az árnyékolás, a hűtés-fűtés, a biztonságtechnika, a hangosítás, stb. Meg kell vizsgálni, az áthatásokra és közös funkciók megvalósítására való igényt. Ilyen a biztonságtechnikai rendszer állapotától függő világítások rendje is. Eltávozáskor a világítások kikapcsolása, vagy az automatikus jelenlét szimuláció elindítása.
3. A következő lépés a működésébe bevont épületrészek meghatározása. A legjobb, ha a teljes épület/otthon bevonásra kerül, azonban anyagi okokból elképzelhető, hogy rangsorolni kell.
4. Ha megszületett a felhasználói igény lista, akkor ennek alapján elvégezhető a rendszer megtervezése. A tervezésben elsősorban a villamos és épületgépész tervező kap szerepet, de nem szabad elhanyagolni a belsőépítészek, lakberendezők összehangolt munkáját.
5. Az elkészült tervek a legtöbb esetben meghatározzák az intelligens otthon működésének bázisát.