Gondolnánk-e hogy létezik olyan lakóház, mégpedig készház, amely 0 forintos rezsiköltséggel üzemeltethető? A válasz: igen, létezik. Sőt, ez a ház még energiát is termel, amit a tulajdonos akár értékesíthet is.
Az említett lakóház alig egy esztendeje épült meg a Pilisben és úgy tervezték, hogy minden évszakban és napszakban a környezetből és a földből érkező alternatív energiaforrásokat - geotermikus energia, napenergia - maximálisan hasznosítsa. A házat kívülről semmi sem különbözteti meg a hagyományos házaktól. A legújabb technológiának köszönhetően különleges fal- és tetőszigeteléssel rendelkezik, valamint talajkollektoros központi szellőztető berendezéssel. A különleges szigetelésnek igen alacsony a hőátbocsátási tényezője.
A hagyományos eljárással készült lakóingatlanok esetében a legnagyobb energiaveszteséget a nem megfelelő szigetelés okozza. Az energiaveszteség másik forrása a szellőztetés. Erre nyújt megoldást a hővisszanyerő központi szellőztető berendezés, amely folyamatosan friss, tiszta levegőt juttat a házba, aminek hőmérséklete télen magasabb, nyáron pedig alacsonyabb a külső hőmérsékletnél. Ennek a technológiának köszönhetően a ház energiavesztesége - és így energiaigénye is - minimalizálódik. A maradék energiaigényt napelem rendszer fedezi. A termelt elektromos energia váltóárammá alakítható, amit felhasználhatunk, vagy az árammérőn keresztül betáplálhatjuk a rendszerbe. Hasonló eredményeket érhetünk el, ha ügyelünk a megfelelő hőszigetelésre és a kiváló építészeti tervezésre. Az energiát mindenáron bent kell tartani, ez pedig csak kiváló szigetelőképességű külső falakkal, tető- és zárófödém szerkezettel érhető el. Ezt segítik a háromrétegű hőszigetelő üvegezéssel ellátott nyílászárók is.
Egy átlagos családi ház külső falainak hőátbocsátási tényezője nagyjából U=0,4 W/m2K. A hőátbocsátási tényező azt az energiát mutatja, ami a szerkezet 1 négyzetméter felületén 1 fok hőmérsékletkülönbség hatására a szerkezeten áthalad. Minél alacsonyabb az érték, annál jobb a szerkezet hőszigetelő képessége.