Nem véletlenül kell nagy hangsúlyt fektetnünk a homlokzat kivitelezésére: vakolásra, hőszigetelésre, festésre, hiszen a ház homlokzata a ház „Arca”.
A ház homlokzatát festés előtt szakszerűen kell vakolni és hőszigetelni, illetve festés előtt úgy, mint a beltéri festéseknél az alapozó használata kötelező.
A ma leggyakrabban használt színképző anyag a vékonyvakolat. A vékonyvakolatok felületi struktúrája is igen változatos lehet. A homlokzat színképzése során a zárt, homogénnek tetsző felülettől, a kapart hatású durva szemcsés felületig számtalan megjelenési formát tudunk kialakítani. Az elkészült alapvakolatokra, valamilyen színt kell felvinni. Megkülönböztetünk: mész-cement, műgyanta, szilikát vagy szilikon kötésű vékonyvakolatokat. Áruk a minőségükkel egyenes arányban nő. A színválaszték ma már elképesztő skálán mozog, több száz színű mintából választhatunk.
A falfestés célja a falfelület díszítése és védelme a homlokzaton és a belső terekben. Egy épület megjelenésével, belső tereivel elsősorban esztétikai hatással van ránk, de szorosan összefügg a funkcionális szerepével is. A festés helyes alkalmazás esetén megőrzi, vagy javítja az épület értékeit, hibás választással viszont ronthatja azt. Fontos tehát a jó anyag és technológia kiválasztása, az építészeti, szerkezeti feltételek biztosítása. Különösen hangsúlyos ez a szennyezett levegőjű városok homlokzatfestésénél, mert a fűtés és a járművek által kibocsátott savas szennyeződés gyorsan elpusztítja a vakolatban lévő mészkristályokat, miáltal a vakolat porladni kezd, valamint a nedves falak festésénél, ahol a megfelelő vakolat alkalmazásával párhuzamosan a falazat szellőzését is biztosítani kell.
A festékek számára megfelelő alapot kell biztosítani. Ez vakolat esetében elsősorban kellő szilárdságú, száraz felületet jelent. A jó vakolat éles szemcséjű folyami homokból vagy mosott bányahomokból, cementes kivitelben készül. Előnyös a mész nélküli, adalékos vakolat alkalmazása vagy előkevert száraz vakolatok használata. Festeni csak a kellően kiszáradt vakolatra szabad, mely az időjárási körülményektől és a vakolat vastagságától függően 15–30 nap lehet. Meg kell akadályozni a víz bejutásának egyéb lehetőségeit is: a falrepedéseket, az ablakpárkányok falcsatlakozásait szilikonos fugatömítővel lezárni, a csapadékvíz elvezetését biztosítani, a csatornák csöpögését, az épületgépészeti vezetékek hibáit megszüntetni.