A színek az emberi személyiség kifejezőeszközeként is működnek – nincs ez másként az épületeknél választott árnyalatokkal sem. Magyarországon ugyan kevésbé jellemző a széleskörű színhasználat, pedig a megfelelő a homlokzati anyag színének kiválasztásával nemcsak a lakók, a lakókörnyezet is harmonikusabbá válik.
Egy új ház építése vagy felújítása rengeteg eldöntendő kérdést és számos kihívást tartogat. Az ilyen munkálatok ugyanakkor együtt járnak azzal az izgalommal is, hogy valami újat hozunk létre, stílust csempészünk hétköznapjainkba, kifejezzük személyiségünket. Minderre a legjobb lehetőséget talán a színekkel való játék jelenti.
Magyarországon mindössze néhány, korábbi beidegződésekből eredő árnyalat, illetve a harsány színektől való idegenkedés uralja a lakóházak és középületek homlokzati színvilágát. Mindez többnyire kimerül a fehér, a beige, a tojáshéj, a vanília-sárga, vagy éppen a manapság divatos minimalista stílusra jellemző, fehér-szürke színkombináció használatában. Pedig ennél sokkal többet is ki lehet hozni az épületek homlokzatából. Az egyik legfontosabb szempont persze a szín kiválasztásakor, hogy illeszkedjen az épület környezetében lévő színekhez. Ne legyen hivalkodó például a szomszéd házak visszafogott árnyalatai között, feleljen meg adott esetben a zöldövezetnek, vagy éppen az adott városi látképnek. Dr. Tari Gábor színszakértő szerint más és más színeket érdemes használni a legújabb trendeket képviselő családi házaknál, középületeknél, illetve a városképből jelentős szeletet képviselő, hatalmas panelházak újraszínezésénél, de az akár egész utcákra, terekre kiterjedő műemléki felújításoknál is.