A nyomógombos wc tartály nem tartozik a legbonyolultabb szerkezetek közé, szerelése akár házilag is elvégezhető, feltéve, ha van otthon megfelelő alkatrész vagy sikerül azt beszereznünk. Az alkatrészek utánpótlásáról mindig érdeklődjünk a kereskedőnél, ahol a tartályt vásároltuk. Fontos tudni, hogy a wc tartályok felépítése – márkától függetlenül – hasonlít egymásra. Leggyakrabban a leeresztő szelep vagy a beeresztő szelep lehet a hiba forrása.
Mikor kell szerelni a wc tartályt?
- ha a tartályból folyamatosan folyik vagy szivárog a víz a wc csészébe
- hiába telt meg a tartály, a víz mégsem zár el
- túl lassan tölt a tartály
- nem működik a nyomógomb
- vízszivárgást tapasztalunk a tömítésnél
A folyamatos vízszivárgást két dolog okozhatja:
1. A beeresztő szelep meghibásodott. Erről úgy győződhetünk meg, hogy elzárjuk a tartályba folyó víz szelepét. Ha a szivárgás ettől megszűnik, akkor a beeresztő szelep a hibás. 2. A leeresztő szelep tömítése okozza a hibát. Ha a víz szelep elzárása után továbbra is tapasztaljuk a szivárgást, akkor a leeresztő szelep tömítése elhasználódott, így folyamatosan szivárog mellette a víz. Ekkor szükségessé válik a tömítés cseréje.
Ha azt tapasztaljuk, hogy tartály folyamatosan tölt, annak oka a beeresztő szelep meghibásodása. Ekkor be kell állítani a tartályban lévő úszót, mely elzárja a szelepet. Viszont valószínű, hogy a szelepet is cserélni kell.
Ha a wc csésze és tartály között tapasztalunk szivárgást, akkor a tömítést kell kicserélni. Ha a tartály lassan tölt, a hiba okozója a beeresztő szelep dugulása lehet. Ekkor ki kell szedni a beeresztő szelepet és teljesen szét kell szedni, az alkatrészeket megtisztítani és összeszerelni. Ha a hiba ezután is fennáll, a beeresztő szelepet kell kicserélni. A lassú töltést okozhatja az alacsony víznyomás is, erről győződjünk meg a szerelés előtt.
A nyomógombos wc tartályban a gomb is meghibásodhat, valamelyik alkatrész eltörhet a gombban, ekkor szükségessé válhat a csere.