A víz egyre nagyobb értéket képvisel, és az ára is folyamatosan nő. Mi pedig ivóvízzel öblítjük a vécéket, legalább próbáljunk meg takarékoskodni vele. Szerencsére egyre inkább terjed a víztakarékos vécétartályok használata.
A fűtés- és villanyszámla mellett nem kevés pénzt emészt fel havonta a víz- és csatornadíj is. A rezsiköltségek csökkentése érdekében a vízhasználatra is oda kell figyelni, a víztakarékos vécétartályok is hozzájárulnak a fogyasztás mérsékléséhez.
A falon kívüli, illetve a falba építhető víztakarékos vécétartályok piacán a svájci Geberit nevéhez fűződik a múlt század elején az első vízöblítéses tartály gyártása – mondta Alle László, a cég projekt munkatársa. Az első falba rejtett öblítőtartály pedig 1964-ben jelent meg a piacon.
A víztakarékos vécétartályokban az öblítőszelep működtetése történhet egy vagy két billentyű segítségével. Az utóbbinál a vízmennyiség a kisöblítésnél 3–4 liter, amíg a nagyöblítés ma már 4,5–6–7,5 liter értékekre állítható. Az egybillentyűs változatot azoknak ajánlják, akik maguk akarják meghatározni az öblítővíz mennyiségét. A tapasztalat azt mutatja, hogy a középületekben – ahol külön férfi és női mosdó is van – a hölgy vécében a kisöblítés minimum mennyiségét érdemes 4,5 literre állítani.
A cég a mozgássérültekre is gondolt, részükre fejlesztette ki a villanykapcsolókhoz hasonló távműködtetőt – áram nem szükséges hozzá –, amelynek segítségével működtetni lehet az öblítő szelepet.