Természetes számunkra, hogy a csapot megnyitva kényünk-kedvünk szerint hideg vagy meleg víz folyik, éppen mire van szükség. Iszunk, főzünk, vagy mosogatunk, mosunk, a víz használata nélkülözhetetlen számunkra. Csakhogy a kemény víz következményeként megjelenő vízkő súlyos károkat okozhat otthoni készülékeinkben és fűtési rendszerünkben.
Nagyon fontos a jó minőségű tiszta víz megléte, de a mai korszerű háztartásokban, ahol ráadásul drága, vízzel üzemelő készülékeket használunk, annak folyadék‑szerkezeti minősége még fontosabb. Annyit azért minden háziasszony tud, még ott is, ahol hagyományosan ásott vagy fúrt kútból nyerik a vizet, hogy a víznek úgymond van keménysége, főleg mésztartalma, ami jelentősen befolyásolja a további felhasználást. Talán már a gyerekek is ismerik azt a jelenséget, amikor a különféle konyhai forraló, főző edényeke belsejében időről időre egyre vastagodó fehér réteg rakódik. A lakásunkban lévő, bonyolult csőrendszerekkel kialakított, meglehetősen költséges gépészeti rendszerek üzemeltetését hosszú távon erősen veszélyeztetheti ez a vízben lévő mésztartalom. A vizek minősége ebből a szempontból földrajzilag jelentős eltéréseket mutat, még hazánkban is.
A vízben lebegő mikroszkopikus, részben oldott mésztartalom a háztartási gépekben vízkő formájában lerakódik a fémfelületekre és a fűtőszálra, akár több rétegben, vastagon. Különösen nagy kárt okozhat a hosszú belső csőkígyóval rendelkező készülékeknél, mint a kazánok, cirkók és bojlerek, ahol a csőátmérőt akár végletesen leszűkítheti. Az elkérgesedett lerakódások csökkentik a fűtőszálak teljesítményét is és kedveznek a rozsdásodásnak, ami végül a gép teljes meghibásodásához vezethet, különösen az elektromos vízmelegítőknél, a mosó- és mosogatógépeknél. Hagyományosan ezt az állapotot vízkőoldó szerekkel és savazással lehet elhárítani. A vízkőtől beszűkült csőrendszer és az elkövesedett fűtőszálak komoly fogyasztásnövekedést okoznak. Ugyanolyan teljesítmény mellett hidegebb lesz a víz hőmérséklete, tehát, ha ugyanazt a hőfokot szeretnénk elérni, akkor meg kell emelni a fűtési teljesítményt. Így már láthatjuk, hogy a lerakódott vízkő miatt több energiát vagyunk kénytelenek használni!
Barátságos megoldás vízkő ellen
A problémának a vegyi anyagok nélküli megoldására kínál lehetőséget a víz mágneses kezelése, amikor a kemény vizet lágyítjuk. A mágneses vízkezelés és vízkőmentesítés a leginkább környezetbarát és energiatakarékos megoldás. Már a 21. században felismerték a mágneses módszerekkel „delejezett” víz jótékony hatásait. Az oldatokban megtalálható ásványi anyagok hajlamosak a lerakódásra, amelyek komoly kellemetlenségeket okoznak. A mágneses kezelés hatására a meglévő, durva, megkövesedett kristályokból álló vízkőlerakódások feloldódnak. A vízkő-maradványok ugyanígy eltávoznak a durvává, szürkévé vált ruhadarabokból is (pl. törölközők), és azok újra puhák és élénk színűek lesznek.
Ezek a mágneses eszközök nem vonják ki a vízből a természetes ásványi anyagokat, de radikálisan csökkentik a kemény lerakódásokat és a rozsdásodást. Alkalmazhatók lakásokban, családi házakban, bárhol középületekben, de még növényöntözésre, haszonállattartásra is.