Megjelent a fűtéskorszerűsítésre kiírt pályázat, a fűtési rendszer korszerűsítésének része a kéményfelújítás is. Van, amikor elég a kémény bélelése, de előfordul az is, hogy új kéményt kell építeni.
Sok szó esik manapság – többek közt a pályázat kapcsán is – a kiváló hatásfokú kondenzációs kazánokról, utólagos kandallóbeépítésről illetve szén-dioxid-semleges fűtésről. Ilyenkor nem szabad megfeledkezni az épület füstgázelvezető-rendszerének – azaz a kéménynek – a korszerűsítéséről sem. Így azután kazáncsere előtt érdemes a meglévő kéményt megvizsgáltatni, hogy megfelel-e például az új kondenzációs kazánhoz.
Utólagosan beépített, megújuló energiát hasznosító tüzelőberendezésekhez, mint például kandalló, pelletkályha vagy faelgázosító kazán esetén is szükséges a kémény felújítása vagy új kémény építése. Ugyanis ezekhez a megfelelően szigetelt, a magas hőmérsékletnek és a nedves üzemnek egyszerre ellenálló kéményrendszer szükséges.
Ha nem megoldható a meglévő kémény utólagos bélelése, akkor jön szóba új kémény felépítése vagy szerelése. A hazai piacon széles termékkínálatból választhatunk: a kerámia bélésű, épített kéményrendszerek és a szigetelt, háromhéjú fémkémény rendszerek nyújtják a legbiztonságosabb és a leginkább tartós megoldást. Esztétikailag is ezek a legjobbak, mert az épület homlokzatához igazíthatók, akár színben is.
Ez is érdekelhet
A hazai kéménygyártó várja a háztulajdonosok kéményt érintő kérdéseit. Tervezés és kivitelezés során egyaránt díjmentes szaktanácsadással és kéményméretezéssel állnak rendelkezésre műszaki szaktanácsadóik. Kéményeik biztonságosak, mert sav- és koromégésállók, nedvességre érzéketlenek. Az épített kerámia (samott) béléscsöves és a szerelt fém kéményrendszerek új építéshez és felújításhoz egyaránt valók, gyorsan és egyszerűen építhetők vagy szerelhetők. Megfelelő keresztmetszet esetén a meglévő kémény kerámia csővel is bélelhető, ami biomasszafűtés – pellet, hasábfa, faapríték – esetén jelentős előnyöket biztosít.