Itt a tavasz, és ismét sokan gondolkoznak a felújításon. Mivel a hagyományos fűtési eljárások egyre többe kerülnek, a felújítás vagy építkezés előtt állóknak mindenképp érdemes megfontolniuk az energiatakarékos hőszivattyúk használatát.
Ha valaki olyan komoly dologra szánja el magát, mint az építkezés vagy lakásfelújítás, akkor sok szempontot kell figyelembe vennie, mielőtt eldönti, milyen módon oldja meg a fűtést. A rohamosan növekvő energiaárak mellett egyre gyorsabb megtérüléssel számolhat az, aki a hőszivattyút választja otthona fűtésére.
Az elmúlt tél időjárása ráirányította a figyelmet az alternatív fűtési módokra. 2012 februárjában tapasztalhat szibériai hideg rendkívül magas gázfogyasztást eredményezett Magyarországon, miközben az Energiaklub legfrissebb felmérése szerint a lakás- és háztulajdonosok százezrei nem engedhetik meg maguknak, hogy megfelelő hőmérsékletre fűtsék fel az otthonaikat, pedig a háztartások közel egytizede éves összjövedelme több mint egyharmadát költi az energiaszámlák kifizetésére. A családi házak fűtésére alkalmas, kis teljesítményű levegő-víz hőszivattyúk még a legkeményebb téli fagyokban is kellő meleget tudnak biztosítani.
A levegő-víz hőszivattyúk működési elve egyszerű: a környezet levegőjéből vonnak ki annyi hőt, amely képes a családi ház fűtésére és a használati meleg víz biztosítására, sőt bizonyos típusok nyáron a hűtésről is gondoskodnak. Működtetésük kényelmes, energiaforrásuk kimeríthetetlen.
Ez is érdekelhet
„Talán sokan nem is gondolnák, de ezek a szerkezetek még a legnagyobb téli fagyokban is üzemeltethetők. Cégünk hőszivattyúi egészen alacsony hőmérsékleten, akár –20 Celsius-fokos hidegben is képesek hőt termelni megfelelő hatásfok mellett” – tájékoztatott Falvi József, a Panasonic Marketing Europe GmbH klíma üzletágának kelet-európai műszaki tanácsadó mérnöke. Ezek a berendezések a névleges fűtőteljesítményüket még szélsőséges külső hőmérséklet mellett is megőrzik. A készülékek energiahatékonyságának jellemzésére szolgál a COP-érték, amely a leadott névleges fűtőteljesítmény és a felvett elektromos teljesítmény hányadosa. Minél nagyobb ez a szám, annál hatékonyabb a készülék. A 9 kW-os levegő-víz hőszivattyú +7 Celsius-fokos külső hőmérséklet esetén 4,74 COP értékkel a hagyományos fűtési rendszerekhez (például elektromos fűtés) képest akár 78 százalékkal kevesebb energiát használ fel. Még –15 Celsius-fok esetén is eléri a készülék COP értéke a 2,54-et.
A rosszul szigetelt, régi nyílászárójú ingatlanok nagy száma az egyik oka annak, hogy hiába fogyott elképesztő mennyiségű gáz – csak február 6-án országosan 75 millió köbmétert– és költöttünk el 10 milliárd forintot fűtésre, sokan még így sem tudták az otthonukat megfelelően kifűteni.
A rendkívüli hideget viszonylag alacsony költséggel csak azok voltak képesek átvészelni, akik megfelelően hőszigetelt épületekben laknak, és olyan korszerű fűtési rendszereket használnak, amelyekben az előremenő fűtővíz hőmérséklete nem több 35 Celsius-foknál, miközben ezt a vizet valamilyen korszerű fűtő berendezéssel, például hőszivattyúval állítják elő. Sokan álltak át vagy vissza a vegyes tüzelésű kazánokra is, ám egyrészt ezek üzemeltetése nem olyan kényelmes, mint például a gázkazánoké vagy a hőszivattyúké, másrészt nagymértékben megnövelik a szén-dioxid-kibocsátást, és szennyezik a levegőt, így rontják az életminőségünket, és károsítják környezetünket is.
Forrás: www.panasonic.hu