Ha idén is a vártnál korábban kezdődik a fűtési szezon, amit bizony a pénztárcánkon is megérzünk, nem árt elgondolkodni fűtési rendszerünk korszerűsítésén. Íme a kazánválaszték.
Kondenzációs kazánok
A készülék működése rendkívül egyszerű, valójában a ránézésre hagyományos kazánhoz hasonló berendezés belsejében van a titok nyitja. Ez a kazán ugyanis nagy felületű, tagolt hőcserélőjének köszönhetően az egyébként a kéményben lecsapódó vízgőz itt a kazán belsejében marad, így az visszaforgatható a rendszerbe, a lehető legtöbb energiát kisajtolva a fűtőanyagból. Ezzel az eljárással a készülék 15-20 százalékkal több fűtőenergiát képes leadni a hagyományos kazánokhoz képest. Felújításnál már csak azért is célszerű megfontolni egy kondenzációs kazán beszerzését, mert általában azonnal ráköthető a régi fűtési rendszerre, a beépítés pedig nem igényel nagyobb bontást. Ez a készülék 20-30 százalékkal többe kerül, mint egy hasonló kategóriájú hagyományos berendezés, így a korszerűsítés költsége 3-4 év alatt megtérül.
Vegyes tüzelésű kazánok
Ez a legelterjedtebb megoldás, amelynek előnye, hogy bármilyen fűtőanyagot felhasználhatunk a hő előállításához, a fán és a szénen kívül a hulladék egy részét is eltüntethetjük benne. A vegyes tüzelésű kazánok hatásfoka azonban rosszabb a többinél, és káros anyag kibocsátásuk is magasabb. A faelgázosító kazánok hatásfoka lényegesen jobb, ám drágák. A vegyes és fatüzelésű kazánok közös hátránya, hogy mindkettőnél sok helyet foglal a fűtőanyag tárolása, ami gyakran leszűkíti a lehetőségeket.
Pellet kazánok
Nyugat-Európában egyre népszerűbb a pellet kazán. A pellet alapanyaga fa, amelyet nagy nyomáson összepréselnek, így kinézetre leginkább a nyúltápra emlékeztet.
A kazánok – beépített tárolójukból – mindig a szükséges mennyiségű fűtőanyagot táplálják a rendszerbe, így nincs szükség folyamatos utántöltésre. Egy megfelelő méretű tárolót elég néhány hetente megtölteni, de nem ritka, hogy az egész fűtési szezon alatt egyszer sem kell hozzányúlni. A pellet kazán hatásfoka kimagasló, a fűtőanyagot szinte teljes egészében elégeti, azaz alig marad utána hamu. Társasházak esetében ideális.
Hőszivattyú, mint alternatíva
Ez is érdekelhet
Ez a leginkább környezetkímélő megoldás. Legelterjedtebb fajtája a talajszonda, amely egy mélyen lefúrt csövön keresztül juttatja el a föld hőjét a lakásba. A geotermikus hőszivattyú hátránya, hogy a kazánhoz képest alacsonyabb hőt ad le, ezért padló- vagy falfűtésnél ideális. Ugyancsak hátrány a magas bekerülési költség, valamint a fűtési rendszer teljes cseréje.
A hőszivattyúk villamos energiával működnek. Az ELMÜ ehhez a rendszerhez kedvezményes áron kínál elektromos áramot, így a szokásos megtérülési idő 6-7 évről 4-5 évre csökken. Egy családi ház teljes energiakonstrukciója geotermikus hőszivattyúval együtt jelenleg bruttó 2-5 millió forint.
Így válasszunk
Először tisztázzuk, hogy milyen tüzelőanyaggal szeretnénk megoldani lakásunk fűtését, illetve ki kell számítanunk a szükséges teljesítményt. Ha erre a két kérdésre megvan a válasz, máris leszűkítettük a szóba jöhető típusok számát.
Forrás: otthon.hu
Kapcsolódó írásaink
Milyen szempontok szerint válasszunk kazánt?
Milyen szempontok szerint válasszunk napkollektort?
Megbízható fűtési rendszer
Gazdaságos fűtés a társasházakban
Miért lehet szükség a gázkazán cseréjére?