Ismerjük a mondást: ha valami tönkre tud menni, az tönkre is megy. Ha a leghidegebb téli napokban meghibásodik a gázkazán és nincs alternatív megoldás, úgy akár napokig is fűtés nélkül maradhat a lakás.
Várakozás az alkatrész cseréjére
Gyakori probléma, hogy néhány óra alatt lehetetlen megjavítani az elromlott gázkazánt. Ma Magyarországon számos különböző márkájú, típusú gázkészülék üzemel, melyek közül a nagyobb, ismertebb márkák általában megfelelő szervizháttérrel, alkatrész utánpótlással rendelkeznek.
Az új, 1-2 éves készülékekkel nincs gond, a hiba valóban néhány óra alatt orvosolható. A garanciális gázkészülékek esetén előírás az, hogy a készülék javítását 48 órán belül meg kell kezdeni, 20-25 éves készüléknél viszont semmilyen garanciális kötelezettség nem jöhet szóba.
Ráadásul adódhatnak szélsőséges helyzetek. A régebbi típusokhoz már utángyártott alkatrészekre van szükség és ezek beszerzése akár heteket is igénybe vehet. A háztartások többségében 20-25 éves, elavultnak mondható gázkazánok működnek, melyek bármikor meghibásodhatnak. Jobb esetben drágán megvehető még egy-egy alkatrész, ideig-óráig életben tartható a gázkészülék, de fel kell készülni arra, hogy cserére lesz szükség, melynek során hónapokat kell várni a fűtés elindításáig. Ha nincs alternatív fűtés, a lakásban fagyni fog.
A villanyfűtés drága és veszélyes is lehet
Szorult helyzetben a lakástulajdonosok a villanyfűtésben gondolkodnak, elektromos hősugárzókkal próbálkoznak, amely a nagy hidegben nem fűti fel kellőképpen a lakást, viszont túlterheli az elektromos hálózatot és horribilis villanyszámlát eredményez. Ennél is rosszabb, hogy egy-egy társasházban, ahol régi gáztüzelő berendezés dolgozik, kis keresztmetszetű alumínium vezetékkel kiépített elektromos hálózat van. A nem korszerűsített olvadó biztosítékokat itt-ott csere helyett megpatkolják, így túlterhelés esetén akár lakástüzek is előfordulhatnak.
Ez is érdekelhet
Tartalék fűtés: fatüzeléssel, hűtő-fűtő split klímával
- Családi házban legjobb a hagyományos fatüzelésű kályha, ezt még a hangulatáért is megéri beüzemelni. Ez a megoldás azonban egy belvárosi bérházban nem működik.
- Ha van rá mód, legalább egy hűtő-fűtő split klímát szereltessünk fel, amely akár az átmeneti, téli-tavaszi időben is nagyon gazdaságosan működtethető.
- A hőszivattyú már nagyobb beruházás, csak hosszú távon térül meg.
- Elektromos fűtés, infrapanel is szóba jöhet, ha a lakás villamos hálózata megfelelő. Így viszonylag alacsony beruházási költséggel telepíthető a rendszer, azonban figyelembe kell vennünk, hogy az üzemeltetés lényegesen drágább lesz.
Fontos tehát, hogy legyen tartalék fűtésünk, de az is fontos, hogy évenként legalább egyszer lássa gázszerelő a gázkészüléket. A rendszeres karbantartással megelőzhető a készülékek idő előtti meghibásodása és elkerülhető a kellemetlen meglepetés.