Ha családi ház építését tervezi, valószínűleg a tervezője tájékoztatta arról, hogy 2021 január 1-től csak olyan épület kaphat használatbavételi engedélyt, ami teljesíti a „közel nulla” energiaigény követelményeit. Ehhez komoly hőszigetelések, és tökéletesen záródó nyílászárók kellenek.
Új építések esetén: közel nulla energiaigényű épületek
Egy ilyen épület teljesen zárt, a szobákban levegő nem cserélődik. Az elhasznált levegő kiszellőztetéséhez a napi két-három ablaknyitás nem elegendő. Továbbá felmerülhet Önben, hogy miért költött vagyonokat a jó minőségű ablakokra, ha a drága pénzen megvásárolt hőenergiát kénytelen kiengedni rajta, ha a rossz levegőtől meg akar szabadulni, és friss levegőhöz akar jutni.
Becsomagolt épület = rossz belső levegő
Egy felnőttnek óránként 20-40 m3 friss levegőre van szüksége. Ha télen ezt ablaknyitogatással biztosítjuk, akkor az ablakokon keresztül jelentős hőenergia távozik. Ezt a veszteséget a hagyományos épületgépészetben a fűtési rendszer pótolja. A múltban egyszerűen tudomásul vettük, hogy részben az utcát is fűtjük. Rosszabb esetben nem vettünk tudomást a friss levegő igényről, és nem nyitottunk ablakot, így takarékoskodtunk a hőenergiával. Van azonban megoldás arra, hogy az energiával is takarékoskodjunk, friss levegőhöz jussunk, és a rossz levegőt is kivezessük a lakásból. Ez a hővisszanyerő szellőztető rendszer.

Hővisszanyerős szellőztető beépítésével a meleg levegő nem az utcát fűti, hanem a beérkező friss, külső levegőt. Az energia megtakarítás jelentős, akár 40-50% is lehet! Éppen ezért, a közel nulla követelményszint eléréséhez a hővisszanyerő beépítése elengedhetetlen.