A melegvíz fűtéses rendszerek esetén a radiátoroké a főszerep a kazán (cirkó, stb.) által termelt hő közvetítésére lakásunkban. Az elhelyezésük azonban annak ellenére fejtörést okozhat, hogy vannak bevett szabályok. A szabályokon túl meggondolandó, mekkora helyet veszünk el a bútorozásból úgy, hogy a fűtés is kiegyensúlyozott legyen.
Ablak alatt vagy sem?
A radiátorok elhelyezésének alapvető szabálya az, hogy az optimális helye az ablakok alatt van. Vita nincs, ez műszakilag bizonyítottan jóval hatékonyabb.
A forró radiátorról felemelkedő meleg levegő a mennyezet felé törekszik. A hűvösebb levegőt tolva, a szoba túloldalán lefelé kényszeríti azt a padló irányában. Közben a felszálló meleg levegő a radiátor aljánál szívó hatást kelt, a padlón elterülő hidegebb levegőt húzza maga után, közben keveredik az ablaknál bejövő hideg levegővel is. Így egy folyamatos cirkuláció keletkezik és ebből gyors melegedés következik.
Ha a radiátort az ablakkal szemközti falra tennénk, akkor az ablaknál belépő hideg levegőnek, akár több métert is át kell áramolnia a padló felett a radiátorig, hogy azután felmelegedhessen. Így a láb mindig fázna.
Az ablaktalan helyiségeknél, mint a belső közlekedők, a hall, vagy egyéb külső fallal nem rendelkező helyiségek esetén azonban más a helyzet. A radiátor elhelyezését itt befolyásolhatja az ajtók elhelyezkedése, esetleg a léghuzat irányok, de a bútorozhatóság is fontos szempont lehet. Az ilyen belső helyiségekbe javasoltak és helytakarékosak a manapság népszerű keskeny, de magas radiátorok, radiátor-falak. A belső helyiségekben a velük szomszédos fűtött szobák miatt kisebb radiátor teljesítmény is elegendő lehet.
Általános szabályok
- A radiátort lehetőleg a külső ablak alá szereljük.
- Függetlenül a radiátor méreteitől, alul a padlótól mindig hagyjunk 10-15 cm távolságot. Az ablakpárkány alatt is hagyjunk úgy 10 cm-t.
- Ablak nélküli, vagy belső falon helyezhetjük jóval magasabbra is (100-120 cm), ám akkor valamivel kisebb lesz a hatékonysága, de a sugárzó hatás ott is érvényesül.
- Ha nem tudjuk szokás szerint az ablak alá helyezni, akkor szereljük ahhoz minél közelebb. Külső ajtóknál is kövessük ezt, figyelembe véve az ajtó nyitását, esetleges levegő beáramlás (várható) irányát is, a küszöböknél szintén.
- Tájolást figyelembe véve, az uralkodó széljárásnak megfelelő, és az északi oldalon lehet kicsit magasabb a radiátor teljesítménye, illetve célszerű több készülék elhelyezése.
- A radiátorokat mindig az arra rendszeresített gyári rögzítő elemekkel szereljük, kérjük szakember segítségét.
- Természetesen ezeket a dolgokat még a tervezés idején érdemes egyeztetni a gépészeti tervezővel, és a lakberendezővel.
Ez is érdekelhet
Radiátor és padlófűtés együtt
Bár nem tartozik szorosan a témánkhoz, mégis érdemes említést tenni róla. Új beruházás, vagy nagyobb átalakítás, felújítás esetén célszerű a padlófűtés és a radiátoros fűtés kombinálása. A földszinten a nappali szobában, előszobában, fürdőszobában és a konyhában célszerű padlófűtést elhelyezni, radiátorral kiegészítve. Hálószobában és az emeleti szobákban a lebegő por jelensége miatt csak a radiátorok célszerűek. Az emeleti fürdőben már jó kombináció a padlófűtés szárító radiátorral. Ez a vegyes rendszer, változó hőmérséklet esetén is gyors, rugalmas és kiegyensúlyozott megoldást ad.
Előszoba, közlekedők
- Általában kis alapterületű helyiségekben, különösen a lakótelepi társasházakban célszerű lehet a tükörrel, kabátakasztóval kombinált vertikális radiátor.
- Ha sok az ajtó, és kevés a fal, mindenképpen álló, magas keskeny radiátort szereljünk a lakás bejárat közelébe.
Konyha
Konyhákban, amennyiben viszonylag rendszeresen főznek, általában mindig melegebb van, mint a lakás többi részében. Különálló konyha esetén elég kisebb méretű radiátor az ablak és akár a munkapult alatt, esetleg nyitott, rácsos ajtajú jól szellőző alsó‑szekrény mögé rejtve. Nappalival egy légterű amerikai konyhánál elég lehet a nappali fűtése is.
Fürdőszobai radiátorok és törölközőszárítók
- A fürdőinkben egyre általánosabb a törülközőszárító radiátorok használata. A szárításon túl, sugárzó hő hatásukkal teszik kellemessé a tartózkodást, fedetlen bőrrel is.
- A festett radiátorfelületeknek nagyobb a hősugárzó képessége, mint például a tükörfényes króm felületeknek. Jók az egyéb matt, érdesebb, eloxált stb. Felületek is.
- Az ilyen szárító radiátorokat tehetjük magasra is, például a kád, mosógép, mosdópult, vagy szekrényke fölé, így az elérése is kényelmesebb. Ha nagy a fürdő, más radiátort a szokásos módon telepítsünk.
- Ha a fürdőben WC is van, nagyon jól takarhatjuk adott esetben egy falra merőleges vertikális radiátorral, radiátor fallal.
- A külön WC-ben is célszerű elhelyezni oldalt középmagasan (40-50 cm) egy kis radiátort, nagyon kellemesen melegíti az oldalunkat a kora reggeli percekben.
Lakószobák, hálók
Ha nincs különösebben extra kívánság, helyzet, speciális beépített bútor, különleges falburkolat, akkor az általános szabályok szerint helyezzük el a radiátort.
Radiátor, mint hősugárzó
A radiátorok kétféle módon közvetítik a hőt lakásunkban. Az egyik a már említett hőcirkulációs légtér melegítés, a másik a radiációs, infrasugárzó hatás, mely a radiátortól sugár irányban terjed mindenfelé a helyiségben. A radiátorok elhelyezésénél szempont lehet a sugárzóhatás kiemelése, mivel ez igen kedvező hőérzeti és energiatakarékossági szempontból. A hősugárzás kihasználására, ne árnyékoljuk függönnyel, burkolattal, egyéb bútorral a készüléket és szereljük olyan magasra, hogy érvényesüljön ez a hatás.