Legyen szó házépítésről, felújításról, vagy korszerűsítéséről, a kazán kiválasztása minden esetben nehéz és felelősségteljes feladat. Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy az energetikai rendszer korszerűsítésével hosszú távon pénzügyi előnyhöz juthatunk. A kazánválasztás szempontjai eltérnek új családi ház építésekor, illetve felújításkor. Ideális, ha még a tervezés szakaszában választjuk ki a kazánt, mert akkor lehet a legjobban megtervezni a fűtési rendszert, elhelyezni a kazánt és a kapcsolódó rendszerelemeket.
Felújításkor már meglévő rendszerhez illesztjük az új kazánt. Mivel célunk az, hogy a lehető leghatékonyabban használjuk ki a rendelkezésünkre álló teret, ezért nagy előnyt jelent, ha a gyártó gazdag választékkal rendelkezik kazánok terén. A kazánhelyiség kialakításának megfelelően választhatunk magas vagy széles készüléket, helytakarékosság érdekében a melegvíztárolót szerelhetjük falra is, hogy ne veszítsünk az értékes rakodóterületből.
Amennyiben otthonunk nem teszi lehetővé a saját kazánhelyiség kialakítását, érdemes a csendes (és biztonságos) üzemelésű kazánok alkalmazása mellett dönteni, melyeket zajmentes működésükből fakadóan helyezhetünk a nappaliba, vagy akár a hálószobába is.
Igényfelmérés
A számunkra ideális kazán kiválasztásához több kérdést kell megválaszolnunk. Ezt követően elkezdhetjük feltérképezni az internet adta lehetőségeket.
- Hol szeretnénk alkalmazni: családi házban, lakásban, vagy társasházban?
- Mire szeretnénk használni: fűtésre, melegvíz-készítésre, medencefűtésre?
- Van-e a házunkon kémény?
- Milyen kéményünk van: falazott vagy külső?
- Milyen távol van a kazán a kémény tetejétől?
- Milyen állapotban van a kémény?
- Honnan fogja kapni a levegőt a kazán az égéshez?
- Mekkora az épület alapterülete, belmagassága?
- Hány fűtőkör van kiépítve?
- Hány radiátoros, hány padlófűtéses fűtőkör van? (Vigyázzunk: a radiátorok száma, nem azonos a fűtőkörök számával!)
- Fontos információk a melegvíz-készítéshez: hányan élnek a házban, mennyire víztakarékosak?
- Átfolyós vagy tárolós legyen a meleg víz készítése?
- Mekkora legyen a tároló?
- Mekkora a fűtendő medence vízfelülete, átlagos mélysége, kívánt hőmérséklete?
Az üzemeltetés módja
Milyen tüzelésű kazánt szeretnénk? Gáz? Fa? Vegyes? Pellet? Ez attól is függ, hol élünk. Íme, néhány fontos szempont a döntéshez:
- Magyarország területének több mint 80 százalékán biztosított a gázellátás. Bár nem olcsó, de jó minőségű, energiahatékony gázkazánnal mégis megéri a kényelmet.
- Fatüzelés esetén, gondoljunk arra, hogy a fa ára követi a gáz árának emelkedését. És sokkal több odafigyelést igényel.
- Sokan szemétégetésre használják a vegyes tüzelésű kazánt, ezzel súlyosan veszélyeztetve a környéken lakók egészségét, beleértve saját magukat és gyermekeiket is. Az elégetett műanyag égésterméke rákkeltő, de nem biztos, hogy könnyű felfedezni az összefüggést a betegség és a felelőtlenség között.
- Pelletfűtés esetén nagy a helyigény, meg kell oldani a pellet tárolását. Arra is kell figyelni, hogy többféle méretű pellet van, az adott készülékhez viszont csak egy fajta jó. Vásárlás előtt érdemes utánajárni a következőknek: hol, mennyiért kapni, mennyi a szállítás költsége.
Gázkazánok: nyílt vagy zárt égésterű?
Semmiképp sem szabad nyílt égésterű kazánt választani. Hazánkban évente túl sokan halnak meg szén-monoxid-mérgezésben. Ennek oka pedig az, ha a nyílt égésterű kazánban nem kap elég oxigént az égéshez a gáz, így szén-dioxid helyett szén-monoxid keletkezik. Még mindig nem lenne baj, ha ez a kéményen át távozna. De ha a kémény valamiért elzáródott, vagy az időjárási viszonyok, a szagelszívó szívóhatása miatt visszaáramlik a helyiségbe az égéstermék, akkor következik be a szén-monoxid-mérgezés.
A másik ok, amiért nem ajánlott nyílt égésterű kazánt választani, az a rossz hatásfok, azaz nem gazdaságos, nem energiatakarékos. Mivel a kazánvásárlás hosszú távú befektetés, érdemes zárt égésterű, kondenzációs kazán mellett dönteni.