Az otthonteremtés során használt anyagok és technológiák fejlődése a radiátorok méretére, elhelyezésére és kialakítására is hatással van. A jobb szigetelőanyagok és nyílászárók jelentősen csökkentik a lakás hőveszteségét. A nyílászáró rendszerek fejlődése pedig már nem minden esetben indokolja, hogy a fűtőtest az ablak alá kerüljön beépítésre. Divatos és elterjedt építészeti irányzat a nagy ablakfelületek használata, ami sokszor nem is teszi lehetővé a hagyományosnak nevezett radiátor elhelyezéseket.
A vertikális kialakítású fűtőfalak ezt a trendet követve alakultak ki és élik virágkorukat. Mivel a fűtőtest már szabadon elhelyezhető a lakótérben, jobban előtérbe helyezhető, és használható design- vagy funkcionális elemként. A keskeny és magas kialakításnak köszönhetően helytakarékos, a környezete előnyösebben rendezhető, nem „veszi el” a helyet a hasznosítható térből. Az elképzeléseinknek többé nem szab határt a radiátor helyigénye, lakberendező énünk nem ütközik akadályokba.
A fűtőfalak többnyire alsó 50 mm-es csatlakozással készülnek, a szelepek és termosztátfej a radiátor alatt helyezkedik el. Hő- és áramlástechnikai szempontból nem jelent gondot az üzemeltetésük, hiszen speciális „áramlásirányító elemekkel” gyártják őket az optimális működés érdekében és a jelentős részben sugárzással leadott hőmennyiség kellemes hőérzetet biztosít.
Kezdetben közlekedőkben és előszobákban jelentek meg a vertikális kialakítású fűtőtestek, de napjainkban már a lakás minden helyiségében előfordulnak. Kialakításukat tekintve nagyon széles a választék.
Fogasokkal, akasztókkal felszerelve funkcionálhatnak előszobafalként, vagy fürdőszobai törölközőszárítóként is. Növelhető a felhasználási terület, ha tükörbetét és esetenként ledes világítás kerül a fűtőtestre.