A teljes ingatlant érintő elektromos fűtési rendszer kialakításánál joggal merül fel a lehetőség, hogy a villamos hálózat jelentős megterhelése helyett, vagy azt kiegészítendő megújuló energiabetáplálást is igénybe vegyünk. Ilyen lehet a napsütötte tetőn, vagy szabadban elhelyezett napelem cellák közvetlen hálózatba kapcsolása. Ideális esetben és a napelem technológia folyamatos fejlődését figyelembe véve, akár teljes körű napenergia fűtési rendszert építhetünk így ki. Persze a hálózat, mint mankó mindig jó ha ott van, főleg, hogy elegendő napelem-áram termelés esetén, vissza is táplálhatunk a villamos rendszerbe, ami még anyagi nyereséggel is kecsegtet.
A napelemmel kombinált fűtéshez napenergiát használunk, ami korlátlanul, szinte ingyen áll a rendelkezésünkre. Az is kézenfekvő, hogy az elektromos fűtést közvetlenül tápláljuk a keletkező árammal, hisz így kisebb a veszteség, és nem szükséges semmilyen közbülső közvetítő anyag, vagy átalakítás a gazdaságos használathoz. Természetesen megfelelő vezérlő elektronika és tároló egységek is szükségesek az éjszakai használathoz.
A fűtési rendszer kiépítése esetén, bármelyik elektromos fűtő eszközt, vagy készülék csoportot, akár egymással kombinálva is használhatjuk. Lehet az elektromos kazán, radiátorok, infrapanelek, ventilátoros készülékek, stb. De vajon az elektromos áramot termelő napelem cellák, blokkok elegendőek-e fűtésünk energiaellátásához?
Energia hatékonysági aggályok
A gáz jelenlegi árát és hőértékét tekintve, árammal fűteni közel háromszor annyiba kerül. Infrapanelek használatával sem sokkal jobb a helyzet. Ráadásul még tovább növeli költségeinket egy elektromos kazán, vagy az infrapanelek, egyebek. Mikor javasolt mégis az árammal történő fűtés?
- Új építésű háznál, ha az legalább A+ kategória szerint készült, és az éves fűtési energia igénye nem haladja meg az 50 KWh/m2/év értéket.
- Meglévő családi háznál, ha megfelelő szintű homlokzati, tető és födém szigetelést és szükséges nyílászáró cseréket végzünk.
- Alkalmi használatra, temperálásra, kiegészítendő egyéb energiaforrású fűtést.
Ezek a megállapítások azonban könnyen okafogyottá válnak a technológia fejlődési ütemét tekintve.