Manapság a növekvő energiaárak miatt egyre többen gondolkodnak azon, hogy cserépkályhával fűtsenek. Rendkívül széles a választék a gyönyörű és kiváló minőségű csempék és kályhaformák között, így mindenki megtalálhatja álmai kályháját.
Álomkályhák
A XX. század végére újraéledt a cserépkályhás mesterség, és a kályhaépítés reneszánsza szerencsére magával hozta a korábbi formai és stílusbeli sajátosságokat is. A cserépkályha alakja az egyszerűbb mértani alakzatoktól az összetett formákig sokféle lehet. Stílusukat tekintve lehetnek rusztikusak, klasszikusak és modernek. A XIX. század végétől előszeretettel használták az egyszerű hengeres vagy hasábidomú kályhákat. A karcsú testű, négyzetes alaprajzú kályhákat oszlopkályhának nevezték, torony formájú szerkezetük lakás díszei is lettek. A középpárkányos cserépkályhák eltérő alsó és felső résszel készülnek, az alakjukat illetően síkpárkányosnak is hívják. Egyes kályhaféléket olyan falazott padkával is építtethetünk, amely körbeveszi a kályhát, és kényelmes pihenést biztosít.
A cserépkályha fűtőanyaga lehet fa vagy szén, esetleg mindkettő. A kizárólag fatüzelésű kályhákban – ami nagyobb odafigyelést igényel – kevés hamu keletkezik, ezért ezeket általában rostély nélkül készítik. Az áttört kovácsoltvas ajtókat ma hőálló üveggel is készítik, így gyönyörködhetünk a tűz látványában is.
A cserépkályha szeme
A cserépkályhán talán nem is a formáját csodáljuk meg először, hanem a csempe mázát és formáját. A kályhacsempe csak egyik oldalán mázazott kerámia lap, aminek a hátoldalán karám alakú borda úgynevezett „rumf” található. A máz olyan üvegszerű bevonat a kerámiacserépen, amely az égetési folyamat során képződik alapanyagaiból. A máz növeli a csempe esztétikai értékét, mechanikai szilárdságát, vegyi ellenállóképességét, porózus cserép esetén pedig a felületet vízhatlanná teszi. Több olyan kályhafajta is létezik, amelynek jellegzetességeit a készítés módja határozza meg.
A kályhacsempék gyártásánál megkülönböztetünk
- gépi préselt,
- kézi bedöngölt és
- öntött csempéket.
Természetesen az egyes műveletek kályhacsempénként keveredhetnek: például egy préselt előlaphoz korongolt vagy szabott hátsó rész is illeszthető. A domborműves díszítésű csempéket sablonba préselve alakítják ki. Minden préseléssel és öntéssel készült csempe méretpontos, nincs köztük eltérés. A bedöngöléssel készült kályhacsempe a legegyedibb, mivel mindegyik kézzel készült, ezért rendkívül munkaigényes.