Több dolgot is végig kell gondolni a kéménnyel kapcsolatban építkezés, felújítás, fűtéskorszerűsítés vagy épp tetőtér-beépítés során. A legfontosabb szempont a biztonság, ezt szorosan követi az energiatakarékosság. A kémény kiválasztásakor gondolni kell a jövőre is, a meglévő mellett a későbbi kiegészítő fűtésre is.
Több neve is van, hívják készkéménynek, elemes kéménynek vagy szerelt kéménynek. De legyen bármi is a neve kiváltja a kevéssé biztonságos, hagyományos falazott kéményeket. A biztonság mellett számos más előnyük is van: egyszerűen, gyorsan, pontosan lehet megépíteni a kéményt, jobb a hőszigetelésük. Az előre gyártott kéményekhez a gyártók már beszerezték a szükséges minősítési tanúsításokat, így egyszerűbb a használatba vételi engedélyt megkapni.
A legfontosabb, a biztonság
Sajnos minden fűtési szezonban halnak meg emberek szén-monoxid-mérgezésben. Ennek egyik oka lehet a rossz kémény, amelyből a füstgáz visszaáramlik a lakótérbe. Ez általában úgy történik, hogy vagy még hideg a kémény, vagy bizonyos időjárási viszonyok estén a nyomáskülönbség miatt áramlik vissza a levegő. Az elöregedett falazott kéményeken repedések keletkeznek, átnedvesednek, ez is oka lehet a szén-monoxid-mérgezéseknek.
Előrelátás
Azt már tapasztaltjuk, hogy az energiaára folyamatosan nő, sőt már az is látszik, hogy az energiaszerkezetünkön is módosítani kell. E szempontok miatt érdemes új ház építése során vagy nagyobb épületfelújításkor egy plusz kéményt is beépíteni. Ezzel, ha gond lenne a vezetékes energiaellátással, akkor még mindig lehet egyedi fűtéssel meleget biztosítani otthonunkban.
Életkörülményeink is változhatnak, lehet, tetőtér-beépítéssel szeretnénk a gyerekek számára külön lakrészt biztosítani. Az is lehet, cserépkályhát, kandallót vagy konyhai tűzhelyet kívánunk használni. Mivel új építés esetén a kémény ára a teljes építkezésnek 1–2 százaléka, érdemes előre megfontolni még egy kémény beépítését.
A kémények
Több céllal is épülhet kémény.
- A fő fűtőberendezés kéménye – a központi fűtés füstgázának elvezetésével függetleníteni lehet a háztartást, mert az univerzális kémény segítségével bármikor át lehet térni az éppen leggazdaságosabb fűtőanyagra, ezzel meg lehet felelni a fűtéstechnika jövőbeli követelményeinek is.
- A lakószoba kéménye – megteremti a kandalló, kályha vagy kemence utólagos beépítésének lehetőségét.
- A tartalékkémény – számolva az életkörülményeinek változására. A tartalékkémény lehetőséget biztosít újabb fűtőberendezés csatlakoztatására.
- A többfunkciós kürtő – számos felhasználási lehetőséget kínál, sok fajta vezeték elfér benne: a szellőztetés, a tetőn elhelyezett napelem, napkollektor csatlakozója, a műholdas antenna kábele vagy a ház számítógépes vezetékei.
Fűtéskorszerűsítés és kéményfelújítás
A kéményt feltétlenül ellenőriztetni kell a kéményseprővel fűtéskorszerűsítés során. Ha a kémény nem felel meg az új fűtési rendszernek, akkor vagy fölújítani kell, vagy teljesen új, előre gyártott kéményt kell beépíteni. A biomasszával fűtő berendezésekhez, mint például a kandalló, pelletkályha vagy faelgázosító kazán megfelelően szigetelt, a magas hőmérsékletnek és a nedves üzemnek egyszerre ellenálló kéményrendszer szükséges. A falazott kémény felújításáról itt olvashat részletesen.
Ez is érdekelhet
Utólagos kéményépítés
Ha nem megoldható a meglévő kémény megfelelő felújítása, utólagos bélelése, akkor jön szóba új kémény építése vagy szerelése. Számos fajta kerámia bélésű készkémény, szigetelt elemes kémény, egy- vagy háromhéjú fémkémény, szerelt kémény közül választhatunk. Ezek amellett, hogy tartósak, biztonságosak még szépek is, az épület homlokzatához igazíthatók, akár színben is.
Forrás: Schiedel
Kapcsolódó írásaink
Téglából épített kémények hibái és azok javítása
Milyen szempontok szerint válasszunk kazánt?
Szempontok a kémény kiválasztásához