A háztartások energiafelhasználását is csökkenteni kell, mondja ki az Európai Unió Eco-Design irányelve. Ennek megfelelően 2013. január 1-jétől szigorodnak a követelmények többek közt a hőszivattyúkkal szemben is, amelyek tulajdonságainak mérésére új követelményrendszert állítanak fel.
Az Európai Uniónak a globális felmelegedés csökkentésére irányuló cselekvési tervében szereplő háromszor húszas vállalása szerint 2020-ig az EU-ban
- 20 százalékkal kell csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást,
- 20 százalékkal az energiafelhasználást, és
- a felhasznált energia 20 százalékát megújuló forrásból kell nyerni.
Ennek jegyében a háztartási elektronikai berendezések energiafogyasztását is 20 százalékkal kell csökkenteni.
Az elektronikai berendezések környezetbarát tervezésről szóló irányelv bevezetése két lépcsőben történik, 2013. és 2015. elején. 2013. január 1-jétől életbe lép az első szigorítás, amely lényeges változás az előzőkhöz képest. Az új előírásoknak nem megfelelő termékeket már csak a raktáron lévő készletek erejéig szabad forgalmazni.
Hőszivattyúk hagyományos jellemzői
Hőszivattyúk esetében fűtési üzemmódban az eddig alkalmazott jellemző a COP (coefficient of performance) volt, ezt magyarul jóságfoknak vagy teljesítménytényezőnek nevezzük. A COP a leadott fűtési energia és az annak előállításához szükséges villamos energia hányadosa. Minél magasabb ez az érték, annál hatékonyabb a rendszer, annál kevesebb energiát használ fel, így annál kisebb a szén-dioxid-kibocsátása.
Hűtési üzemmódban pedig a hűtési jóságfok vagy energiahatékonysági mutató a jellemző, az EER (energy efficiency ratio), amely pedig a leadott hűtőteljesítmény és a felvett elektromos teljesítmény arányát adja meg. Annál hatékonyabb a berendezés, minél nagyobb ez a szám.
Új számítás a hőszivattyúkra
A környezetbarát tervezésről szóló új irányelv részeként a hőszivattyúk energiahatékonyságának meghatározására új számítási módokat vezettek be, mivel ezek a gyakorlati élethez jobban igazodnak, pontosabban adják meg a berendezések tényleges fogyasztását.
Az új jellemzők előnye, hogy hosszú távon figyelembe veszik a hőmérséklet-ingadozásokat, az évszakok váltakozását és a készenléti időszakokat, így egyértelmű és megbízható értékelést nyújtanak a rendszer teljes fűtési vagy hűtési szezonra érvényes hatékonyságáról. Az elvárt hatékonyság 2013-tól SEER esetén 3,6 és SCOP-nál 3,4.