Kutatások azt mutatják, hogy a padlófűtés önállóan nem képes energiatakarékosan biztosítani a megfelelő hőkomfortot. Azonban a padlófűtés alacsony hőmérsékletű radiátorokkal kiegészítve, sokkal energiahatékonyabb lesz.
A padlófűtés népszerű, de kevéssé hatékony módja épületeink fűtésének. Ezt
- lassú a reakcióképessége,
- a padlószinten magas hővesztesége és
- a helyiség hőmérsékletének rétegződése okozza.
Energiahatékony épületben a padlófűtést alacsony hőfoklépcsős rendszerben üzemeltetik. Kevésbé ismert tény azonban, hogy hasonló hőmérsékletű vízzel a padlófűtést radiátorokkal kiegészítve maximális komfortot érhetünk el, és ideális környezetet teremthetünk a sugárzó és konvekciós hőleadás segítségével. Betonba ágyazott padlófűtésnek akár több órára is szüksége lehet, hogy felmelegedjen, és további órákra, hogy lehűljön. Ezzel szemben a radiátor öt perc alatt felmelegszik és 30 perc alatt lehűl. A vegyes rendszerben a radiátorok kezelni tudják a padlófűtés tehetetlenség okozta hőmérséklet-hullámzást.
Nyomós érv a padlófűtés mellett a „mezítlábas léttel” kecsegtető élmény, midőn zokni nélkül sétálhatunk a meleg padlón. A padlót fedő burkolattól függően a kellemes érzést biztosító padlóhőfok 19 és 27 Celsius-fok között van, ugyanakkor a beltéri levegő ideális hőfoka 20 Celsius-fok. Ami azt jelenti, hogy a láb számára a hőmérséklet megfelelő lesz ugyan, de a testnek nem, mivel a helyiség hőmérséklete túl melegnek tűnik. A két rendszert egyesítve lehetőség van arra, hogy eltérő hőmérsékletet érjünk el a helyiségekben, hideg részek nélkül. Az energiahatékony épületekre ez az állítás különösen igaz.
Beltéri hőmérsékletszabályzás
Az alacsony hőmérsékletű radiátorokban minden megvan, ami az optimális beltéri környezethez szükséges:
- gyors reakció,
- egységes hőmérséklet,
- ideális légmozgás.
A komfortos belső klíma alapfeltétele a hatékony fűtés. A radiátorok hamar képesek reagálni az igényekre, gyorsan, csendesen és egységesen leadva a megkívánt hőt. Néhány percen belül a padlótól a plafonig a helyiség hőmérséklete egyforma lesz. Hogy az alacsony hőmérsékletű radiátorokkal a legjobb teljesítményt érjük el, minden esetben a megszokott helyre, azaz az ablakok alá kell felszerelni azokat. Így a radiátorból kiáramló meleg levegő felmelegíti az ablakok mentén jelentkező hidegebb levegőt, gyorsan és egységesen felmelegítve ezáltal a szobát.
A radiátorok másik nagy előnye az egyenkénti szabályzás, azaz eltérő hőmérséklet állítható be a különböző helyiségekben, napszakokban, az egyedi igényeknek megfelelően.
Ez is érdekelhet
Hatékonyság bármely energiaforrással
Az alacsony hőmérsékletű radiátorokat gyakorlatilag bármely, hagyományos vagy megújuló energiaforrással használhatjuk. A végeredmény mindig ugyanaz: a tökéletes hőérzet.
Az alacsony hőmérsékletű radiátorokat használhatjuk az megújuló energiával: szél-, nap- vagy vízenergiával – amelyet például hőszivattyúval közvetítünk – környezettudatos megoldást biztosítva ezzel. Ha felújítják a meglévő a fűtési rendszert, és átalakítják más energiaforrásúra, a radiátorokat akkor sem kell lecserélni. Az egyetlen szükséges módosítás a kazáncsere.
Azok részére pedig, akik házukat vagy irodájukat felújítják, a radiátorok felszerelése gyors és költséghatékony választás. Ez azt jelenti, hogy ha fűtővíz hőmérsékletét csökkentjük, energiát takarítunk meg, ezáltal a befektetés gyorsan megtérül. Ahogy a hagyományosan elérhető erőforrások mennyisége csökken, változni fog a társadalom viszonya az energiaforrások használatához, és új technológiákat fejlesztenek ki. Melegre azonban mindig is szükség lesz, az alacsony hőmérsékletű radiátorok pedig képesek mindezt biztosítani – attól függetlenül, hogy az energia honnan származik.