International Protection Rating, másképp Ingress Protection, azaz röviden IP, behatolás elleni védelmet jelent. Az IP kód arról tájékoztat, hogy az adott villamos árammal működő eszköz burkolata milyen és mekkora fokozatú behatások ellen tud teljes védelmet nyújtani.
Ezeket a védelmeket leggyakrabban IPXX formátumban szokták megadni, ahol az első X a szilárd testek elleni, a második X pedig a víz elleni védelem nagyságát adja meg számban. Ritkán előfordulhatnak IPXXX jelölések, melyekben az utolsó X egy kiegészítő jelölés, ami egy adott tulajdonságra vagy tesztkörnyezetre utal. Minél magasabbak az „IP” utáni számok, annál nagyobb védelemmel rendelkeznek. A legelterjedtebb IP védettségek: IP20, IP44, IP54, IP67, IP69K.
Szilárd testek elleni védelem:
- nincs védelem
- 50 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen védett
- 12 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen védett
- 2,5 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen védett
- 1 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen védett
- nem károsító mértékű por behatolása ellen védett
- teljes mértékben védett a por bejutása ellen
Víz elleni védelem:
- nincs védelem
- kicsapódó víz ellen védett
- fröccsenő víz ellen védett, maximum 15°-ig
- fröccsenő víz ellen védett, maximum 60°-ig
- fröccsenő víz ellen minden irányban védett
- alacsony nyomású vízsugár ellen védett.
- erősebb vízsugár és vízbemerítés ellen is védett
- vízbe merítés ellen korlátozott ideig védett (max 1m, max 30percig)
- víz alatt folyamatosan használható a gyártó által feltüntetett mélységig és ideig.
- magasnyomású vízsugár ellen védett
Kiegészítő jelölések:
- A: Veszélyes részek nem elérhetőek kézzel.
- B: Veszélyes részek nem elérhetőek ujjal.
- C: Veszélyes részek nem elérhetőek szerszámmal.
- D: Veszélyes részek nem elérhetőek huzallal.
- F: Olaj ellen védett.
- H: Nagyfeszültségű (> 1 kV) készülék.
- M: Vízteszt mozgás közben.
- S: Vízteszt nyugalmi helyzetben.
- W: Adott időjárási viszonyok között használható.
- K: Nyomásvédett, vagyis akár gőzborotvával tisztítható (csakis IP69 esetén)
Ez is érdekelhet
Hol érdemes az IP védett fényforrásokat használni?
Kültéren
Az IP védettséggel ellátott világító berendezéseket főként kültéren szokás használni, ahol részleges vagy folyamatos környezeti igénybevételnek vannak kitéve. Zárt, mennyezettel rendelkező, nyitott terasz és filagórák megvilágítására akár az IP23 védettség is elegendő lehet, pergoláknál és kültéri álló lámpatesteknél már legalább az IP44 védettséggel ellátott fényforrások használata javasolt. Homlokzatra szerelhető világítótestek esetén pedig az IP65 védettség ajánlott.
Beltéren
Az IP védett lámpákat nem csak kültéren, hanem beltéren is célszerű használni, például fürdőszobákban és pincékben. A fürdőszobákban az alábbi ábra alapján javasoljuk ezen lámpák használatát.
- Zóna 0: Maga a fürdőkád és zuhanytálca. Ezeken a helyeken szigorúan csak alacsony feszültségű LED világítás használható legalább IPx7. Például 12V-os IP67-es LED szalag.
- Zóna 1: A fürdőkád / zuhanytálca alapterülete 2 méteres magasságig. Ezeken a területeken már elegendő a legalább IPx5 védelemmel ellátott alacsony- és magasfeszültségű fényforrások használata egyaránt.
- Zóna 2: Ezek a „zóna 1” melletti részek, minden irányban 0.5-1 méteres távolságig. Itt már csak legalább a IPx4 védelemmel ellátott fényforrások használata javasolt a feszültségtől függetlenül.
A zónákon kívül eső részeken nem szükséges az IP védelemmel ellátott fényforrások használata.
Végfelhasználóink elégedettsége fontos számunkra, ezért termékeink minőségére és felhasználóbarátságára kiemelt fókuszt helyezünk, valamint Globális Támogatás programunk keretein belül biztosítunk kompromisszumok nélküli terméktámogatást. Folyamatos innováción keresztül fejlesztjük szortimentünket, jelenleg 1500+ termékünkkel széles választékot kínálunk a hagyományostól, a modern okos megoldásokig. Legtöbb termékünk modern LED technológián alapszik, így az energiahatékonyságának minden előnyét ügyfeleink részére tudjuk bocsájtani.
Avide – Fényt viszünk a mindennapokba!