Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Milyen napelemes rendszertípust válasszunk?

Ha saját háztartási méretű kiserőművet – röviden HMKE-t – szeretnénk telepíteni, fontos megismerni a különböző napelemes rendszereket. Sokféle lehetőség adott, viszont egy ilyen beruházás felelős döntést kíván. Összeszedtük a különböző rendszertípusokat előnyökkel és hátrányokkal.

A napelemes rendszerek iránti érdeklődések száma soha nem volt ilyen nagy, azonban a telepítés előtt állók nagyobb hányadát nemcsak a hálózathoz kapcsolt rendszer, de a szigetüzem is érdekli. Érthető mindez, hiszen az energiaárak rendkívüli robbanása miatt egyre többen érzik úgy, ideje függetlenedni az áramhálózattól. Ezért jó, ha ismerjük a különböző rendszerek tulajdonságait, így körültekintően dönthetünk a lehetőségeinkről.

Hálózatra kapcsolt napelemes rendszer

Az áramszolgáltatói hálózathoz kapcsolt napelemes rendszerek az egyik legelterjedtebbek Magyarországon. A szaldós elszámolási rendszer miatt mindez nem véletlen, hiszen a napelemek által megtermelt, felesleges árammennyiséget ebben a megoldásban az áramszolgáltató rendszerében „tárolhatjuk”, majd – ha szükségünk van a megtermelt mennyiségre –, onnan visszavételezhetjük. Mindezt egy úgynevezett ad-vesz óra mellett, éves elszámolás mellett tehetjük meg, így a téli és a nyári időszak alul-és túltermelése egyszerűen kiegyenlítődik. Vagyis, ha okosan kialakított a rendszerünk, az elszámolás során nulla, vagy a közeli áramszámlát kaphatunk majd a fogyasztótól. De nézzük a rendszer előnyeit és hátrányait!

Előnyei

  • Nem szükséges drága energiatároló akkumulátor az áram tárolásához, amit egy évig tárolhatunk a szolgáltató hálózatában.
  • Kiküszöbölhető vele a gyenge téli termelési időszak.
  • A rendszer így jelentősen olcsóbb, mint a szigetüzemű rendszerek, ezért gyorsan megtérülő beruházások a szigetüzemű kialakításhoz képest.

Hátrányai

  • Mivel a rendszer hálózathoz kapcsolt, kialakítása szolgáltatói engedélyekhez kötött.
  • Az áramhálózattól nem független, ezért áramszünet esetén nálunk sem lesz majd áram.
  • Jelentős a függés az esetlegesen változó jogszabályi környezettől, az elszámolási rendszer módosításaitól és az energiaárak emelkedése is érzékenyen érinthet minket.
Best Solar napelem rendszer

Szigetüzemű rendszer

Az önálló rendszerüzem, más néven a szigetüzemű kialakítások Ausztráliában, Amerika és Afrika egyes részein évek óta a legterjedtebbek. Az áramellátás hiányossága, a szolgáltatás akadozása ott ugyanis nagyban eltér az itthon megszokottól, azonban az energiaárak emelkedése miatt itthon is egyre többen keresik az úgynevezett off-grid megoldásokat.

Magyarországon a hálózattól független rendszer kialakításához szinte minden feltétel adott, hiszen a napsütéses órák száma körülbelül 1900-2200 óra közé esik, vagyis márciustól egészen októberig képes lehet a rendszer arra, hogy teljes mértékben megtermelje a szükséges energiamennyiséget. Azonban a kevés napsütéses, például téli időszakokat nehezebb áthidalni, hiszen túlméretezett energiatárolóra lenne szükségünk ahhoz, hogy a nyáron megszokott fogyasztásunkat a téli időszakban is teljesíteni tudjuk.

Előnyei

  • Egy szigetüzemű napelemes rendszer nem függ az áramáraktól, a hálózati szabályok változásától, vagyis a szaldó, bruttó elszámolás változása sem befolyásolja a rendszer megtérülését.
  • Szigetüzemű rendszer esetén nem érint bennünket az áramárak növekedése.
  • Ehhez a rendszerhez nincs szükségünk hálózati engedélyre, anélkül is használható és üzemeltethető.
  • Mivel a rendszer kiépítéséhez nem szükséges áramszolgáltatói engedélyre, ezért nem kell megvárnunk a csatlakozási kérelem elfogadását, bárhol és bármikor felállíthatjuk rendszerünket.
  • Mivel az akkumulátorok töltéséről egy töltésvezérlő gondoskodik, a kisfeszültségből adódóan akár egyenárammal működtetett rendszert is elláthatunk kellő áramforrással, ezzel pedig jelentős többletenergiára tehetünk szert, hiszen a váltakozó árammá való átalakítás során jelentős energiaveszteséget könyvelhetünk el.

Hátrányai

  • Az áramszolgáltatói hálózat – amolyan védőhálóként – nem áll mögöttünk. Ha nem termel elég áramot a rendszer, nem vételezhetünk máshonnan: csak a saját rendszerünkre támaszkodhatunk.
  • Az energiatárolók vagyis az akkumulátorok még nem kiforrottak, beszerzésük pedig költséges, ez pedig jelentősen megemeli a rendszer kiépítésének költségét és meghosszabbítja a megtérülési időszakot.
  • Az akkumulátorok élettartama rövid és véges, ma még nem létezik olyan technológia, ami ugyanannyi ideig, jelentős teljesítménycsökkenés nélkül működik, mint a napelemes rendszer többi egysége.
Napelemes rendszertípusok: miből választhatunk?

Hibrid napelemes rendszerek

A hibrid megoldás – ahogyan az a nevéből is kitűnik – a két rendszer előnyeit egy rendszerben érvényesíti. Képes arra, hogy energiatárolók megléte mellett az elérhető kapacitásig áramot tároljon, és arra is, hogy a fényszegény időszakokban az áramszolgáltató rendszeréből vételezze a szükséges árammennyiséget. Igaz, ennél a rendszernél speciális inverterre és drága energiatárolóra van szükség, a rendszer teljeskörűsége, szolgáltatási biztonsága és későbbi költséghatékonysága a lehető legelőnyösebb megoldássá tenné, ha a hazai jogszabályi környezetben működtetése nem ütközne falakba.

Előnyei

  • Annyi áramot tárolhatunk el akkumulátorainkban, amennyire nekünk szükségünk van.
  • A rendszert – egy esetleges energiaár robbanás során úgy bővíthetjük, hogy az áramárak növekedését teljes mértékben kivédhessük.
  • Fényszegény időszakokban az áramszolgáltatói „vésztartalék” mindig elérhető, vagyis megnövekedett fogyasztáskor a hálózatból kényelmesen áramot vételezhetünk.

Hátrányai

  • Speciális inverterre van szükségünk a hibrid üzem kialakításakor, ami drágább, mint a hagyományos inverterek.
  • Drága energiatárolókat, vagyis akkumulátorokat kell beszereznünk ahhoz, hogy a megtermelt energiát vagy annak egy részét a későbbi fogyasztáshoz eltárolhassuk.
  • A hazai jogszabályi környezet még nem segíti a hibridüzemű rendszerek kialakítását.
  • Ha mentesülni szeretnénk az energiaárak növekedése alól, energiatárolóink kapacitását túl kell biztosítanunk ahhoz, hogy a lehető legkisebb termelés esetén is legyen elég elfogyasztható árammennyiség az akkumulátorainkban.
Népszerűek a témában

A fafűtéses rendszerek előnyei – Kandalló, faelgázosítós kandalló, vízteres és légfűtéses lehetőségek

A Hörmann tippjei az otthoni energiatakarékossághoz

Mit tehetünk túlmelegedés ellen? A beltéri klíma javítása energiahatékony módon

Ez is érdekelhet

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Hogy a tetőnk nyugodtan aludhassa téli álmát

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Techson IS716 beltéri egység, ahol a kényelem és a biztonság kezdődik

Erre figyeljen, ha épített zuhanykabint szeretne

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni

A megfelelő csaptelepek használatával akár 40 százalékkal alacsonyabb lehet az energiafogyasztásunk

Tények és tévhitek a napelemes rendszerekről

Mivel fűtsünk, hogy ne szálljanak el az energiaköltségeink? Gáz, áram, fa?

Sosem lesz itt gáz! Árelőny a lakáspiacon az alacsony rezsi

10 + 1 tipp otthonunk sikeres energetikai korszerűsítéséért

Rövid- és hosszútávú megoldások az elszálló rezsiköltségek ellen

Esztétika és környezettudatosság – arany középút a megújuló energiaforrások terén

Állami támogatás tetőfelújításra, napelemre

A Tesla legújabb innovációja: hatékony és magas szilárdságú napelemes tetőfedés

Rendszerszemlélet, környezettudatosság, megbízhatóság