Az energiapiacon – ebben a pillanatban is tapasztalható – bizonytalanságnak, és az ebből fakadó árrobbanásnak már voltak előzményei, hiszen a szélerőművek gondjai, az ázsiai piac egyre nagyobb energiaéhsége már megmutatta, mi történik akkor, ha az energia ára – mint például egy év alatt a gázé – a húszszorosára növekszik. De hogyan készülhetünk fel erre mi, fogyasztók? Megoldás-e minderre a napelemes rendszer? Ennek járunk utána.
Bár a szélsőségesen megnövekedett energiaárak gyors enyhülését várja jelenleg minden érintett, a szakértők mindenkit óvatosságra intenek. Mert ugyan az ukrán-orosz válság elmélyítette az energiaellátás problémáit, nem ez a baj fő okozója.
Hiszen a világ évente dinamikusan növekvő, egyre nagyobb energiaéhsége az, ami az okok fő kiváltója: hiszen ma egyre nehezebben tudunk annyi energiát előállítani, mint amire szükségünk lenne. Hogy mi erre a megoldás? Csak a fogyasztás optimalizálása, és segíthet az is az energiatudatosságban, ha a szükséges mennyiséget magunk termeljük meg. A hálózattól való függetlenedéssel pedig valamelyest (hiszen a termékek és szolgáltatások árában így is meg kell majd fizetnünk az emelkedő energiaárakat) távol tarthatjuk magunktól az energiaválságtól, azonban ennek ára van.
Tény, hogy a napelemes rendszerek a növekvő energiaárak mellett egyre gyorsabban megtérülhetnek, és megteremthetik az energiafogyasztásunk kiszámítható, tervezhető költségeit a következő néhány évtizedre. Viszont ez a legtöbb magyar család számára rendkívüli beruházást jelent. Mégis érdemes minden rendelkezésre álló erőforrást erre fordítani – akár modulárisan, később bővíthető rendszerek építésével – mert ezzel a jövőre nézve számtalan előnyhöz juthatunk.
Íme, a négy legfontosabb tényező, amiért megéri napelemes rendszerrel számolnunk a jövőben.
- Saját élethelyzetünk szerint dönthetünk a szaldó, hibrid vagy teljes önálló, szigetüzemű rendszerek mellett
Ha most telepítünk napelemes rendszert, még kihasználhatjuk a szaldó elszámolás előnyét, vagyis jelenleg még ingyen tárolhatjuk a megtermelt, de el nem fogyasztott áramot az áramszolgáltató hálózatában, hogy amikor arra újra szükségünk van, könnyen és egyszerűen hozzájuthassunk.