Otthonunk bármelyik helyiségébe is válasszunk radiátort, manapság a hatékony működés mellett elvárjuk az enteriőr jellegéhez színben, formában illő megjelenést is. A radiátorok között a klasszikustól a különleges formákig szinte minden fellelhető, a választás nem könnyű. Mire ügyeljünk, ha minden szempontból minőségi radiátort szeretnénk?
Anyagminőség, hőteljesítmény, felületkezelés
A gyártás során a készülő radiátornak illeszkednie kell a megadott szabványokhoz: anyagminőség, tűrések, nyomásállóság, és hőteljesítmény, valamint a jelenleg elvárható legjobb felületkezelést kell megkapnia.
A radiátorok alapanyaga változó lehet, a design radiátorok túlnyomó többségébe acélból készül.
- Fontos, hogy megfelelő minőségű és a gyártási tűréseknek megfelelő acél alapanyag álljon rendelkezésre, hiszen a precíziós megmunkáláshoz ez elengedhetetlen, és nagyban befolyásolja a fűtőtestek élettartamát. A megfelelő anyag minőség a tartósság és a nyomásállóság szempontjából alapvető fontossággal bír, röviden: minél vastagabb, annál jobb. A Betatherm Kft, alapanyagainak döntő többségét Olaszországból importálja.
ÉRDEKLŐDÖM A BETATHERM RADIÁTOROK IRÁNT
A radiátor fűtőteljesítményét jelentősen javíthatja, ha konvektorlemezek segítségével megnövelik a hőleadó felületet. Fontos, hogy ez a konvektorlemez megfelelően legyen rögzítve a radiátorhoz a szükséges kontakt érdekében.
- A gyártási folyamat során feltétlenül be kell tartani a méretekre és a bekötési csonkokra vonatkozó előírásokat, ahogyan az el is várható egy magas minőséget képviselő terméknél. Az a termék, melynél a felszerelés közben derül ki, hogy a megengedettnél nagyobb eltérések fordulnak elő, igen messze jár a minőségi jelzőtől.
A radiátorok minőségéhez a funkciójuknak megfelelő működés is hozzájárul, vagyis garantáltan el kell látniuk fűtési feladatukat.
- A radiátortípusok mindegyikének át kell esnie egy független laboratórium által elvégzett teszten. A vizsgálatok során többek között ellenőrzik, hogy a radiátor megfelel e a feltüntetett nyomásállóságnak, vagyis kibírja e az adott rendszerben lévő víznyomást alakváltozás / sérülés nélkül. Ekkor meghatározzák a radiátor teljesítményét is, vagyis azt, hogy mekkora a hőleadó képessége. Mivel napjainkban sokféle rendszer van használatban, a teszteket a szabványos 75/65/20°C hőfoklépcső szerint végzik el, olyan körülmények között ahol a radiátorba belépő víz 75°C hőmérsékletű, a kilépő víz 65°C-os, 20°C-os szobahőmérsékleten.
A szabvány azért fontos, mert így valós értékek alapján tudjuk összehasonlítani a piacon elérhető termékeket. A gyártók jellemzően más hőfoklépcső szerinti értékeket is feltüntetnek az adatlapokon, a választás során figyelni kell a részletekre.

A radiátorok minőségéhez és megjelenéséhez nnagyban hozzájárul a festés / felületkezelés is.
- Jelenleg a szívárvány minden színéből válogathatnak a vásárlók, sőt meghatározhatják, hogy a felület struktúr hatású, matt vagy fényes legyen. A festésnek az esztétikán túl azonban további szerepe is van, mégpedig az, hogy megóvja a radiátort a külső behatásoktól, ne kezdődjön el korrózió, ami miatt a fűtőtestet idő előtt le kell cserélni. A modern kor elvárásai szerint a radiátornak hosszú ideig bírnia kell a fürdőszobai párás környezetet is.
- A felületvédelemnél nem elhanyagolható a festés vastagsága sem. A megfelelő vastagságban felhordott festékréteg nem karcolódik, nem kopik. Sajnos, ha ezek megtörténnek, utána egy párás környezet gyorsan kikezdi a csupasz részeket.
Fontos megjegyeznünk, hogy a legtöbb gyártó megkülönböztet alap- és extra felületvédelmet. Az utóbbi azt jelenti, hogy a festés alatt extra alapozást vagy horganyzást használhatnak, így növelve a védelem szintjét. A standard felületkezelés nem biztos, hogy megállja a helyét nagyon párás szaunatérben, piszoár mellett, vagy más olyan közegben, ami extra terhelést jelent a felületre nézve. A beépítés előtt érdemes tájékozódni a felületvédelemről, adott esetben pedig horganyzott kivitelt kell választani.

Kiegészítő elemek, garanciák
- Ha hiányoznak a minőségi tartozékok, konzolok, beépített termosztatikus szelepek, akkor az a termék messze jár a minőségtől.
- Nagyon fontos tisztában lenni a garanciákkal! Helyi gyártó, forgalmazó általában 10 év garanciát vállal a termékére. Ugyancsak nézzünk utána a magyarországi műszaki támogatásnak, képviseletnek, a cég hosszútávú elérhetőségének.
Ez is érdekelhet
Mi határozza meg a radiátor árát?
Ez nagyrészt függ az alábbiaktól:
- A radiátor árát elsősorban a felhasznált alapanyag határozza meg. Ha nagy falvastagságú, első osztályú, minőségi acélt használ a gyártó az az árban is érvényesül.
- A gyártási technológia ugyancsak befolyásolhatja az árképzést. A tömegtermelésben gyártott cikkek jellemzően olcsóbbak az egyedi fűtőtesteknél.
- Az egyedi designhoz kapcsolódó tervezési folyamat költségeit a gyártó szintén beépíti az árakba.
- Egy hazai gyártó termékeinél a szállítási költség jellemzően kevesebb, mint egy hasonló, külföldön előállított termék esetén, ezért is érdemes inkább a hazai termékeket előnyben részesíteni.
- A kiegészítő fittingek minőségében is találunk eltéréseket, ez is közrejátszik az árképzésben.
- Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a gyártás során felhasznált energia mennyiségét, illetve annak árát, a munkaerő költségét, a gyártás automatizáltságát, a környezetvédelmi normáknak való megfelelést, a csomagolás minőségét sem. Ezek bizony mind a radiátor árát befolyásoló tényezők.
A kiválasztás, vásárlás során ajánlott ezekről érdeklődni!