„Aki olyan mértékű felújításra szánja el magát, mint mi, legjobb, ha a fűtésrendszert egy alapos újragondolásnak veti alá.” Személyes tapasztalatok egy - többé-kevésbé - saját kezűleg végzett felújításról.
A cikkben szereplő családi ház fűtését eredetileg a pincében egy vegyestüzelésű kazán és egy őrlángos gázkazán látta el. A tulajdonos szerette volna megtartani mindkét fűtés lehetőségét. A fűtőtestek régi, nagyméretű öntöttvas radiátorok, melyek ugyan hasznosak, mert a hőtartó képességük kiváló, de nem hatékonyak, mert lassan felfűthetők és sok helyet foglalnak. Bemutatjuk, mi a hivatalos menete egy ilyen mértékű fűtéskorszerűsítésnek.
Fűtésrendszerünk korszerűsítése érdekében, ha át kell variálni a hálózatot és a radiátorokat, akkor mindenképpen új kazánt kell a rendszerbe tervezni. Ekkor viszont a teljes rendszert módosítani kell.
Új kazán beépítésénél szükséges a gázterv készítése. Esetünkben az új kazán helyzete és a gázvezeték nyomvonalának változása miatt is szükség volt erre. Ehhez keresnünk kellett gáztervező szakembert, aki megcsinálja a hivatalos tervet, melyet bead az illetékes hatósághoz engedélyezésre. A gázterv tartalmazza a gázóra előtti részt és az azutánit. Azaz semmiképpen nem tehetjük meg azt, hogy leterveztetjük a gázóráig, majd szakemberre bízzuk a kiépítést. A terv alapján veszi át a gázszolgáltató a teljes rendszert.
A kazán típusát ekkor már szükséges egyeztetni a szakemberrel, mert meg kell adnia, hogy mi lesz beépítve. Uniós szabályozás miatt A 813/2013/EU és a 814/2014/EU kazáncsere-rendelet értelmében 2016. július 1-jétől kizárólag ErP minősítéssel ellátott gázkazánok szerelhetők fel.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ma már csak kondenzációs elven működő kazánokat lehet beépíteni. Ezek kiváló hatásfokkal rendelkeznek, ugyanis a füsthőt is hasznosítják.
Esetünkben az alábbi kazánt választottuk a kis beépítési méret és az 5 éves teljeskörű garancia miatt: Immergas VICTRIX TERA 28, mely egy kondenzációs kombi kazán. A kombi kazánok nagy előnye, hogy képesek használati melegvíz előállítására is. Olyan házaknál, ahol problémás a bojler és a kazán elhelyezése, mert kevés a hely, ez praktikus megoldást kínál. A kazán helyét jobb, ha egyeztetjük a tervezővel. Sajnos nem rakhatjuk bárhova, ahova szeretnénk. Például, ha nem készül kémény a kazánhoz, akkor a kivezető vonalában meghatározott távolságon belül nem lehet épület.

A kondenzációs kazánról tudnunk kell, hogy a plusz hatásfokot, amit a füsthőből nyer, maximum 60 fokos előremenő vízhőnél tudja csak kinyerni a rendszerből. Ha viszont magasabb hőfokon üzemeltetjük, akkor már romlik a hatásfoka. Ez hatással van a rendszerünkre, mivel a radiátorokat két adat alapján kell méretezni, az egyik a fűtendő légköbméter, a másik pedig a rendszer víz hőmérséklete. Amennyiben egy radiátort 80 fok helyett 60 fokos vízzel táplálunk, sokkal kisebb szobát képes befűteni. A kondenzációs kazánok esetében ez azt jelenti, hogy ha ki akarjuk használni a kazán kondenzációs mivoltát, sokkal nagyobb méretű radiátorokat kell beépíteni. A radiátorok méreteit soha ne ökölszabályok alapján határozzuk meg, vannak különböző oldalakon radiátor méretezők, de a radiátor gyártók katalógusaiban megadják adott vízhőre a teljesítményüket is.