A szellőztetés fontosabb annál, minthogy azt higgyük, az ablakok nyitogatása megfelelően biztosítja a friss levegőt otthonunkban. A nyílászárók, illetve a hőszigetelések fejlődésével a friss levegő egyre nehezebben jut a lakótérbe, az állott belső levegő nem távozik onnan, az optimálistól eltérő páratartalom pedig megbetegedéseket okozhat. Ezekre a problémákra is megoldást kínálnak az EasyKit Kft. által forgalmazott hővisszanyerős szellőztető készülékek, amelyeknek fókuszában a lakásszellőztetés legújabb generációja, az energiatakarékos szellőztetés áll.
Miért fontos a szellőztetés?
Mert az elhasználódott belső levegő ártalmas, hosszabb távon meg is betegíthet bennünket, ezért, ha az egészségünk kárára nem akarunk kompromisszumot kötni, a szellőztetés megkerülhetetlen.
„A hatékony szellőztetés legnagyobb jelentősége az egészség megőrzésében és visszanyerésében, illetve az életminőség javításában rejlik. Az optimális mértékű (40-60% közötti) relatív páratartalom gátat szab a súlyos légúti megbetegedésekért felelős penész kialakulásának, a lakásszellőztetés biztosítja a friss levegőt, ami által kevésbé leszünk fáradékonyak, ki tudjuk magunkat pihenni, nő a koncentrációképességünk” – mondta el a homeinfo.hu-nak Hajnal Ferenc, a szereld magad épületgépészeti rendszereket - hővisszanyerős szellőztető és hőszivattyús fűtés/hűtés – forgalmazó EasyKit Kft. társalapítója.

Hangsúlyozta, a páratartalom manuális szellőztetés útján nem beállítható. Az EasyKit Kft. kínálatában elérhető hővisszanyerős szellőztető készülékek viszont folyamatos mérés mellett akkor és annyi friss levegőt juttatnak be a lakótérbe, amennyi a 40-60 % közötti páratartalom biztosításához szükséges.

Javuló hőszigetelés, romló belső levegő
Az új családi házak energiahatékonyság szempontjából már-már tökéletesek, ugyanakkor a szinte légmentesen lezárt épületekben az ablaknyitogatós lakásszellőztetés nem elegendő, erre a problémára a gépi szellőztetés kínál megoldást, ami biztosítja a friss levegőt.
„Minek nekünk gépi szellőztetés, pláne hővisszanyerős szellőztetés, hiszen a régi házak is milyen jól elvoltak nélküle” – merülhet fel az ellenérv, amikor a frisslevegő ellátás megoldásaként szóba kerül a gépi szellőztetés.

„Van benne igazság, ahogyan abban is – jegyezte meg a szakember -, hogy az elavult nyílászárók a frisslevegő ellátás szempontjából optimálisak. Vagyis, ami hátrány a hőszigetelésben, az akaratlanul is, de előnynek számít a lakásszellőztetés tekintetében”.
Persze a rossz minőségű nyílászárók hátulütője a hőveszteség, és ugyanezzel találkozunk akkor is, ha egy jól szigetelt házban a hagyományos szellőztetés alkalmazásával próbáljuk biztosítani a friss levegőt.