A gyerekszoba falainak festése több figyelmet érdemel, mint bármelyik helyiségé. Egyrészt nem mindegy, hogy milyen festéket, vegyszereket használunk, másrészt lehet, hogy a falak festése dekorációs célokat is szolgál, ami pedig különleges technikát és előkészítést igényel. Most lépésről-lépésre követhetjük végig az előkészítéstől a befejezésig a festés folyamatát, tippeket kapunk a festék és az eszközök kiválasztásához és megmutatjuk, hogyan lehet vidám kuckót varázsolni egy apró gyerekszobából.
Főszereplők: Tomi (megrendelő), Zoli (festőmester), Poli-Farbe (a színek varázslója)
A festés lépései: elképzeltük, eldöntöttük, utánajártunk, beszereztük, felkértük, megcsináltuk, mosolyogtunk.
Úgy gondoltuk, a gyerekszoba kifestésének történetét megosztjuk hasonló probléma előtt álló társainkkal. A szobafestés történetét saját telefonnal fotóztunk, ahogy az divat mostanság, így kicsit élethűbb és izgalmasabb, majd meglátjátok, mennyire! Zoli a mester sem a tiszta ruháját vette föl és az ecsetek is használtak voltak, de sebaj, ez a való világ.
Adott két kisgyerek: a kislány 4, a kisfiú 6 éves, a több mint 10 éve épült ház, a picike gyerekszoba (16 nm), némi hőhíd miatti penész a falon, jó néhány csúnya és kevésbé csúnya falrepedés.
Az a problémánk, hogy a gyerekszoba felújításra szorul. A repedések és az enyhén koszos fal, valamint a gyorsan cseperedő csemeték adták az ötletet, nem szabad tovább halogatni, bele kell vágni. Festeni és felújítani fogunk. Persze a java még csak most jött. Találj megbízható és jó festőt, találd ki a színeket! Ez nem is olyan egyszerű, mert a kisfiú kék szobát szeretne, a kislány meg zöldet.
Nem adjuk fel, gondolkodunk, kutakodunk a neten. Mindenki mást mond. Egyik rosszabb ötlet követi a másikat. Mígnem megtaláljuk a megoldást: csíkos lesz a fal!
A színek kiválasztása
Mivel gyerekszobáról van szó, úgy döntöttünk, hogy az élénk színek legyenek a meghatározók. A gyerekek egyéniségének fejlődése sem utolsó szempont. Erről sokat olvastunk, így arra jutottunk, hogy az általuk választott színek ízléses kombinációját használjuk.
Mivel a színekkel a térhatás jól manipulálható, ezért jött a vízszintes csíkozás ötlete. A vízszintes csíkok a pici szobát kellemesen nagyítják, fantáziadússá teszik és lendületet adnak a gyerkőcöknek. Ez jól hangzik, de mit mond majd a festő? A szép csíkozás pontos és hozzáértő munkát igényel.
Festékválasztás a gyerekszobához
De milyen festék, milyen csíkok és milyen színek? Ekkor kapjuk az ötletet: Platinum! Kellemes, változatos pasztell és élénk színek, sokféle árnyalatban, ráadásul a színkódok között sem veszünk el. Nincs bőség zavara, de a választék pont elég és nagyon tetszetősek a színek.
Összesen 5 színt használtunk a Poli-Farbe Platinum családból:
- Hegyi len,
- Palástfű,
- Trombitavirág,
- Buzogány és
- Szarkaláb.
Ezek a virágnevek a lenépszerűbb színárnyalatok előre bekevert változatait mutatják. Szeretjük, mert szépek és valóban nagyon vagányan mutatnak a gyerekszoba falán.
Mivel a szoba egyik oldala lehűlő fal, itt hőhíd keletkezett, az elé helyezett szekrény és a nem túl jó szigetelés miatti páralecsapódástól penészes lett a fal. A további penészedés elkerülése érdekében a Poli-Farbe saját márkás penészlemosójából is vásároltunk, hogy az anyagok harmóniájára is odafigyeljünk.
Az oldalfalakra penészedésgátló Poli-Farbe teflonos bevonatú festéke került. Szempont volt, hogy a festékek egymással keverhetők legyenek.
A színes csíkok esetén a legfontosabb szempont a megfelelő fedőképesség volt, tehát az alapszínre felkenve tökéletesen adja ki a saját tónusát, élénk és mutatós legyen.
Még egy utolsó falra rajzolás…
Ha már gyerekszoba, akkor adjunk teret az élményeknek is és vonjuk be a gyerekeket a munkába. Kapnak egy-egy ácsceruzát és mehet a firka a falra. Tollal, filctollal és zsírkrétával soha ne engedjük a gyereket a falon garázdálkodni, mert még a szürke gletten is átütnek ezek az anyagok és szinte lehetetlen eltüntetni őket - mondja Zoli. És innen át is adjuk a terepet a mesternek.
A szobafestő mester kiválasztása
Festőkkel, festő mesterekkel Dunát lehet rekeszteni, de sajnos már vannak rossz tapasztalataink, csúnyán festett fal, megbízhatatlan vállalkozó, ígérgető és magyarázkodó szaki. Ebből nem kértünk. Biztosra akartunk menni, ezért a baráti ajánlás útján megismert Zolitól kértünk néhány referenciát. Zoli nem akadt fönt semmin. Értette az igényeinket és rugalmasan állt a hajmeresztő csíkos fal ötletünkhöz is. Sört nem fogadott el, és többször is rendelkezésünkre állt a tervezés alatt. Ritka nagy szerencsénk volt. Ő még ugyan nem használta korábban az általunk választott Poli-Farbe Platinumot, miért is használta volna, amikor ez elsősorban lakossági festék, de sebaj, utánajárt és megvizsgálta. Jó lesz. Festő kipipálva, a festék jó döntésnek ígérkezik.
Az ár elég változó, de olcsó húsnak, híg a leve. Ne alkudjunk túlzottan, mert azzal elvesszük a mester jó szájízét, rontja a munka színvonalát. Mindenképp kérjünk referenciát (szokás, nem szokás, ez a fáradtság megéri). Vonjuk be a tervezésbe a festőt is! Lelkesebb lesz, van egy csomó tapasztalata és ötlete.
A terep felmérése, előkészítése
A szoba teljes falfelülete 25,8 négyzetméter. Zoli lézerrel mérte ki, mi mérőszalaggal, de nagyjából egyezik. Az elképzelés szerint a plafont egyszínű fehérre fogjuk festeni, de a végén ide kerül egy kis meglepetés a gyerekeknek. Mivel kicsi a szoba, az oldalfalak szintén világosak lesznek. Nem akartuk, hogy az egész alapszín fehér legyen, ezért itt belevittünk egy tort-fehér árnyalatot: a Hegyi len fantázianévre hallgató szürkés árnyalatot kevertük fele-fele arányban a tiszta fehérrel. A színkeverés nem egyszerű dolog, de a Poli-Farbe Platinum erre is kiválóan alkalmas.
A munkát megelőzi a fóliázás, maszkolás, kaparás, ragasztás, a matricák és egyéb érdekességek eltüntetése a falról, szegőlécek felszedése a parkettáról, az ajtó és a radiátor leszerelése. És persze a penészmentesítés.
Nagyon fontos mozzanata a festésnek a gondos előkészítés, fóliázás. Később a fal csiszolásakor az apró szemcsés por majd mindent szépen ellep, nem is beszélve a lecsöppenő festékről. Tehát ezt a lépést ne spóroljuk meg, ha nem akarunk takarítóbrigádot fizetni vagy magunk nekiállni a portalanításnak, festékkaparásnak.
A szegőléceket szilikonnal ragasztják föl, ami könnyen eltávolítható a falról a kaparószerszámmal, a spaklival. Ez a célszerszám még többször előkerül majd a háromnapos munka során.
A maszkolás a szélek, élek leragasztása, erre a célra szánt ragasztóval. Megvédi a festeni nem kívánt felületeket a festéktől, és a végén könnyen, nyom nélkül eltávolítható. A beépített szekrényt és is gondosan le kell fedni. A szoba immár olyan hatást kelt, mintha a Tarrantino filmben a benylonozott helyiségbe lépnénk.
A falfelület előkészítése
A szobafestés fontos mozzanata a szögek, csavarok, tiplik, na és az örök ellenség, a penész végleges eltávolítása, a repedések kijavítása.
A spaklival könnyedén lekaparható minden, a falsíkból kiálló és nem oda való dolog. Amennyiben a csavarokat ugyanoda vissza szeretnénk tenni, akkor hagyjuk benn a falban. Ha a lyukat el kívánjuk tüntetni, akkor célszerű a csavart és a tiplit kiszedni. Csavarokhoz használjunk elektromos csavarozót, mert a csavar szorulhat a tipliben. Persze, hiszen ez a feladata. A szögeket, oldalirányú ütögető mozdulatokkal tudjuk kilazítani, a ki nem jövő tipliket beütjük vagy levágjuk.
Új építésű lakásokban gyakori jelenség a hőtágulásból, dilatációs mozgásból adódó repedés. Zoli hatékonyan tüntette el ezeket is. A repedést a spakli hegyes részével kikapargatta, kicsivel tovább is húzva, mint ameddig látszik. Majd az öntapadós hézagolószalaggal teljes hosszában leragasztotta az árkot. Erre azért van szükség, hogy a glett majd megtapadjon rajta, és az esetleges későbbi falmozgáskor ne jöjjön elő ismét a repedés.
A festés előtt a szoba előkészítéséhez tarozik még az ajtók eltávolítása, a radiátor leszerelése, a konnektorok, kapcsolók védelme. Természetesen a konnektorok, kapcsolók műanyag fedő részeit is leszereljük a szobafestés előtt. Vigyázzunk!!! Ha gyerek van a lakásban, inkább ragasszuk le, nehogy belenyúljon!
Ahol penészes a fal, a sarkokban, élekben, a szegőléc mögött, ott be kell fújni penészölővel. Előtte azonban gondosan olvassuk el a használati utasítást!
Poli-Farbe penészlemosó
Penészlemosó adalékot tartalmazó vizes oldat. Penészes falak tisztítására, fertőzöttségének megszüntetésére alkalmas. Felhordása ecsettel vagy szórással történhet. Új felületre, megelőzés céljából egy réteg, fertőzött penészes felületre 2-3 réteg ajánlott. A fertőzött felület megkaparása és csiszolása után kell a felületet a penészlemosóval lekezelni, majd utána lehet festeni.
Mindent gondosan befedtünk, eltávolítottuk a szögeket, csavarokat, tipliket, penészmentesítettük a falat, sőt a repedésekkel is elkezdtük a harcot, jöhet a glettelés.
Az első glettelés
A falfelület síkba hozása, közismert néven a glettelés az a lépés, amitől a legtöbb önjelölt festő megtorpan. Nem csoda, hiszen könnyű elrontani, nehéz kijavítani. Sok praktikus mozdulatot lestünk el Zolitól, a szobafestőtől. A glettelés két szakaszban történik.
Az első gletteléskor a nagyobb lyukakat és repedéseket és a kisebb egyenetlenségeket tüntetjük el. Ezt követően száradni hagyjuk a kiglettelt falat, úgy 4–5 órát. Ilyenkor a nagyobb lyukakba tett glett kicsit beesik, homorú lesz.
A második gletteléshez majd lámpát fogunk használni a minél precízebb és simább falfelület elérése érdekében. De ez még odébb van. Lássuk a glett bekeverését!
Az üzletekben kapható glettelő vas Zoli szerint gyakran némi házi tuningra szorul. A csavar kijjebb van, mint a sík, mutatja a mester, ha nem akarunk ronda karcokat a frissen glettelt falunkon, akkor húzzuk a sík alá a csavart.
A mozdulatsor tehát a következő: a glettvasra ráhúzunk egy spaklinyi glettet, majd innen a spaklival a lyukba, vagy a simítani kívánt falrészre kenjük. Ezután a glettvas élével és lapjával különböző irányokból teljesen simára kenjük a falon. Épp úgy összedolgozzuk a környezetével, ahogy a vajas kenyeret kenjük meg vékonyan a vajjal.
A repedéseket fedő hálóknál különösen gondosan járjunk el a glettelés során. A sarkok glettelése és a mennyezet–fal találkozások hézagolása először alulról húzzuk be a glettet, majd felülről ugyanígy. Ne húzzuk a találkozásoknál oda-vissza a glettelő vasat, mert úgy kiszedjük a már bevitt glettet! A sarok repedéseire használjunk kicsit több glettet!
Második glettelés és a mennyezet festése
A megszáradt első rétegű glettet, finomszemcséjű csiszolópapírral, amelyet a steklire helyezünk, átcsiszoljuk festés előtt.
A mennyezet első rétegű festésére a fehér alapfestéket alkalmazzuk. A sarkoknál ecsetet, az éleknél a kis hengert használjuk. A mennyezet festéséhez a teddy hengert hosszabbítóval használtuk. Kezdőknek a teddyvel való festéshez javasolt a rács használata, hogy ne csöpögjön le a festék. Zolinak azonban a kezében van a mozdulat, egy csepp se vész kárba.
A mennyezet reggelre teljesen megszáradt. Avatott szem sem kell hozzá, hogy amikor a fény erősen megvilágítja, kisebb törések és egyenetlenségek látszanak rajta. Lehetetlen eltüntetni, gondoljuk, de Zoli tudja a módját. Az 500 wattos reflektor fénye megmutatja, hol vannak még hibák, vagy az első glettelésből adódó hepehupák a majdnem tökéletesnek látszó falunkon.
Egyik kézben a reflektor, másik kézben a célszerszám. Ez a fal egyenes lesz, efelől nincs kétség. Persze az otthoni elemlámpa is megteszi, erősebb izzóval.
A hősugárzó lerövidítheti a száradási időt és a hőérzetünknek is jót tesz, mivel leszereltük a radiátort, kint pedig 5 Celsius-fok van. A folyamatos szellőztetés pedig kötelező.