Mindenki arra törekszik, hogy a lehető legtöbb hasznos terület alakítsa ki otthonában. Sokan jönnek rá a beköltözést követően, hogy milyen jó is lenne egy terasz. Kiváló megoldásként szolgálhatnak a problémára a tetőteraszok. Nézzük, milyen fontos szempontokat kell szem előtt tartanunk, ha tetőteraszt vagy tetőkertet szeretnénk kialakítani!
Mielőtt tetőterasz kiépítésére adjuk fejüket, mindenképpen gondoljuk végig:
- milyen célra szeretnénk használni,
- megközelítőleg mennyi időt tervezünk eltölteni,
- az idő túlnyomó részében mennyi ember tartózkodik az adott területen (mekkora a családunk és baráti körünk),
- mely évszakokban szeretnénk a helyiség előnyeit élvezni.
A tervezéskor vagy utólag?
Egyik sarkalatos pont, hogy az épület életének mely szakaszában építtetünk tetőteraszt. Már meglévő épületet bővítenénk, vagy otthonunk még csak a tervezés fázisában jár? Ennek megfelelően nyílik lehetőségünk álmaink megvalósítására.
Meglévő épület esetében tisztában kell lennünk annak statikai tulajdonságaival, tudnunk kell, hogy az épület szerkezete mekkora terhelést képes elviselni. Ennek megfelelően válasszuk meg a kert alkotóelemeit és a burkolat anyagát, majd ezt figyelembe véve „rendezzük be” a tetőkertet, tetőteraszt. 100 kg/nm-es terhelésnél mindenképpen kérjük ki statikus szakvéleményét!
Így kerüljük el a végzetes hibákat!
Megfelelő lejtéssel segítsük a csapadék elvezetését, máskülönben a víz felgyülemlik és az épület szerkezetébe szivárogva hatalmas károkat okoz. Ezen felül megfelelő rétegrenddel (egyenes vagy fordított) járulhatunk hozzá a járható felület megfelelő hő- és vízszigetelésének kialakításához.
Egyenes rétegrend ragasztásos rögzítéssel általánosságban az alsó rétegtől kezdve:
- aljzat(beton)
- párazáró lemez
- ragasztó réteg
- hőszigetelés
- ragasztó réteg
- vízszigetelés
- valamilyen általunk választott burkolat
Ebben ez esetben nem szabad megfeledkezni a szükséges minőségű szivárgó réteg elhelyezéséről a járófelület alatti betonaljzat és a tető szigetelése között.
A szükséges épületgépészet és árnyékolástechnika
Az építészeti kialakítás mellett a különböző épületgépészeti szükségletek kielégítését is el kell látnunk. Alapkövetelmény a több helyen elérhető elektromos aljzat és a komfortos világítás.
Megbolondíthatjuk tetőteraszunkat kültéri fűtőberendezéssel is, hogy ne csak a kellemes tavaszi, nyári, kora őszi napokon élvezhessük az újonnan kialakított teret, hanem szinte egész évben. Az ilyen és ehhez hasonló igényeket a tervezés megkezdése előtt közöljük a tervezőkkel, hogy elkerüljük az utólagos munkálatokat, nem túlságosan mutatós kábelvezetési technikákat. Ugyanitt érdemes az árnyékolási technikákról információt gyűjteni, a kívánalmainkat a tervező elé tárni, hogy valóban olyan minőségű tetőteraszt kapjunk, amilyenre vágytunk.