Az ereszcsatorna költsége legfeljebb az új családi ház árának 1-2 százaléka. Bosszúságot és károkat lehet megelőzni a jó minőségű, jól beépített ereszcsatornával legyen szó új építésről, felújításról vagy épp tetőtér-beépítésről. Mindenképp már a tervezés során ajánlott gondot fordítani a tartós, jó minőségű és szép ereszcsatorna kiválasztására.
Az épület hosszú távú biztonsága szempontjából lényeges a tartós, jó minőségű ereszcsatorna kiválasztása. Így sokszor előfordul, hogy nem fordítanak kellő figyelmet az ereszcsatornára. Sőt, emellett ugyanilyen fontos a jó szakember, a bádogos kiválasztása is.
Ha rossz az ereszcsatorna – akár az alapanyag, a bevonat akár a rendszerelemek – vagy a bádogos nem dolgozott kellő gondossággal, akkor a későbbiekben gondok jelentkezhetnek. Így például a kiköpő hiány miatti vizesedhet a fal, az alapanyag nem megfelelő minősége miatti rozsdásodhat az ereszcsatorna, vagy épp nem áll ellen az erős fizikai, időjárási terhelésnek a rendszer. Ezért azután ajánlott a gyártóval és a szakemberekkel egyeztetni a megfelelő ereszcsatorna kiválasztása előtt.
Szempontok
A legfontosabb szempont az ereszcsatorna kiválasztásakor maga a funkció, tehát a biztonságos vízelvezetés, és nem elhanyagolható tényező a megbízhatóság és a tartósság sem, ezért az ereszcsatorna ár-érték arányt ennek tükrében ajánlott vizsgálni. Érdemes megnézni az alapanyagot, amelyet külsőleg „elfed” a szín, ezért gyakran laikusként erre nem kérdezünk rá, és nem is látjuk. Ideális esetben az esztétikai szempontok – tehát az, hogy az ereszcsatorna milyen színű, mennyire illeszkedik a homlokzathoz – csak ezután következnének.
Mire figyeljen a rendszer kiválasztásakor?
- Miből készült az ereszcsatorna, milyen a bevonata?
- Milyen tartozékok kaphatók?
- Mennyi garanciát vállal a gyártó és a bádogos?
- Hosszú távú megbízhatóság – nagy múltú, biztos hátterű gyártó áll-e mögötte?
- Csak megbízható, gyártó által minősített bádogossal dolgoztasson.
Az alapanyag
Elsődleges a tartós, korrózióálló megoldás, ezért célszerű esztétikus megjelenésű, bevonatos horganyzott acél alapanyagból készült komplett rendszert választani – csakis bevonatost és nem festett változatot. Az acél évtizedekre tartós és biztos megoldást ad, a megfelelő horganyozással pedig védjük a korróziótól, sérülésektől a terméket. Érdekesség, hogy a horganynak van egy speciális, úgynevezett „öngyógyító” tulajdonsága – kisebb sérülések esetén a cinkionok elfedik a felsértett részt, kijavítják azt. Fontos, hogy milyen a horganyréteg és a bevonat vastagsága – ez határozza meg a tartósságát, színállóságát, fizikai stabilitását. Érdemes megtudni, hogy a rendszer/termék gyártója ISO minősítéssel rendelkezik-e? Fontos, a terméknek itthon Építőipari Műszaki Engedéllyel (ÉME) kell rendelkeznie.