Láthatatlan védelem a kőburkolatoknak csapadék, kosz, fagy okozta károk ellen.
Épületeink, kerítéseink, lábazati szerkezeteink egyik legszebb díszítő eleme lehet a szépen elkészített kőburkolat. A burkolatok megvásárlása és elkészítése komoly anyagi teherrel jár, ezért fontos hogy minél hosszabb távon óvjuk meg állapotát a különböző környezeti hatásoktól. Az évek múlásával a környezeti terhelés miatt a kövek elkoszolódhatnak, és felületükön fagyási károk jelentkezhetnek. Később ezek a hibák komoly esztétikai elváltozásokhoz vezethetnek, kijavításuk pedig sok pénzbe kerülhet.
A köveken, főleg a természetes köveken, ezek a jelenségek annál hamarabb jelentkeznek minél nyitottabb az adott kőfajta szerkezete. A felületen lerakódott kosz az érkező csapadékkal a nyitott pólusokon keresztül a kő szerkezetébe hatol, majd ott lerakódik. Ezzel a folyamattal könnyen elváltozik a kő színe, és akár néhány hónap elteltével is elkoszolódhat, függően a környezeti terheléstől.
A bejutó nedvesség nem csak a koszolódást segíti elő, hanem a téli időszakban a kő szerkezetét roncsolja, mégpedig azzal hogy a szerkezetbe érkezve 0 Celsius-fok alatt megfagy. A fagyásnak köszönhetően a víz 10 százalékos térfogat-növekedésen megy keresztül, és azokban a pólusokban ahova bejutott, szétfeszíti a körülötte lévő szerkezetet. Ezt a jelenséget nagyban befolyásolja a szmog, a por és a szélterhelés, a csapadék, a környezeti fekvés, a páratartalom, valamint a kő típusa által meghatározott szerkezet. Nyitott pólussal rendelkező természetes mészkő, mint például a horvát vagy a brazil mészkő vagy épp a vágott tégla szerkezetének köszönhetően sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, mint a műkő.
Hogyan óvjuk meg tartósan ezeknek a felületeknek a szépségét?
Lényeges, hogy a fent felsoroltaktól, vagyis a környezeti ártalmaktól tartsuk távol a felületeket, impregnáljuk azokat. Mivel nem szeretnénk komolyabban megváltoztatni sem a megjelenést vagy a szerkezetet, sem a színt, ezért javasolt az úgynevezett kővédőszer alkalmazása, amelyek erre a speciális feladatra lettek kifejlesztve.
Fontos, hogy a követ impregnáló szerben megfelelő mennyiségű és minőségű szilikon vegyület legyen. A szilikon tartalmú termékeknek köszönhetően a nedvesség a felületbe egyáltalán nem tud beszivárogni, hanem nagy cseppekben összeállva távozik a felület felszínéről, továbbá ennek a vegyületnek köszönhetően a felület portaszítóvá is válik. Ezért például egyes vízhígítású termékek jól alkalmazhatók beltéri felületeken is. A szilikon tartalmú szerkre általánosan jellemző, hogy UV-sugárzás hatására roncsolódnak, szerkezetük felbomlik, és az impregnáló anyag minőségének megfelelően idővel eltűnnek a felületekről.