A külső terek burkolásához elengedhetetlen, hogy az anyaghasználatot tekintve rendszerben gondolkodjunk: lehetőleg azonos cég egymásra épülő termékeit alkalmazzuk. Az eredmény mindenkinek – megbízónak és szakembernek is – a megelégedését szolgálja. Bakos Ferenc, a Murexin alkalmazástechnikai vezetője bevezet minket a teraszburkolás rejtelmeibe.
Gondolkodjunk rendszerben!
A teraszburkolás a házépítés egyik legrettegettebb része. Nem ritka, hogy akár az első téli időszak után elkezdenek feljönni a burkolólapok, ennek a bosszúságnak pedig érthető módon minden építtető szeretné elejét venni. Mi ennek a módja?
Amikor megtörténik a baj, az ember elkezdi törni a fejét, hogy vajon mi lehetett a gond. Például, hogy egy terasz hosszútávon is megfelelő módon működjön, már a legelején oda kell figyelni, hogy megfelelő minőségű anyagokat vásároljunk. Nem szabad abból az elvből kiindulni, hogy jó lesz az olcsó is, mert az csak addig spórolás (vagyis összességében egyáltalán nem az), ameddig fizetünk érte. Fontos, hogy mindig rendszerben gondolkodjunk, ami azt jelenti, hogy egy adott cégnek a termékeit veszem meg, amelyek egymásra épülnek, és akkor az anyaghibából fakadó problémák gyakorlatilag elkerülhetők. Ha burkoláshoz szükséges anyagokat az áruk alapján válogatjuk össze, akkor viszont komoly az esélye, hogy a több gyártótól beszerzett termékek nem lesznek kompatibilisek egymással, és a rétegek nem fognak jól tapadni egymáshoz.
Ezeket a tanácsokat nyilván beltéri burkolás esetén is érdemes megfogadni, de kültéren még nagyobb lehet a rizikófaktor.
Így van, hiszen kültéren nagyon fontos tényező a hőingadozás. Nyáron egy déli, délnyugati fekvésű teraszt 8-10 órán keresztül is tűzhet a nap, és a felülete 60, vagy akár 70 fokra is felforrósodhat. Ha a kerámia ilyen állapotában kap egy záport, akár 40-50 fokkal is csökkenhet a hőmérséklete. Télen ugyanígy terhelheti a burkolólapot jelentős hőingadozás, ahogyan az éjszakai mínusz 20 fokból felmelegszik a déli órákra akár 0 vagy +5 fokra. Mindezt ki kell bírnia az aljzatkiegyenlítőnek (amiből rossz gyakorlat szerint szoktak beltérit használni kintre), a ragasztónak, a kenhető vízszigetelésnek, a fugának.
A megbízható szakember kiválasztása
A jó alapanyagok megvásárlása egy dolog, de mi kell ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő szakembert is?
Ugyanazért a pénzért végezhet valaki tökéletes munkát, más pedig silány minőségűt. Sőt, a második eset még drágább is, hiszen a helyreállítás költségével is számolnunk kell. A rossz minőségű munkából fakadó problémák elkerülése érdekében mindenképpen kérjünk referenciát. Mutassa meg a szakember, hogy hol, milyen munkát végzett, és el lehet mellé kérni a szakképző iskolában szerzett bizonyítványát is. Kérdezzük meg, vagy nézzük meg, hogy például a termék műszaki adatlapjának megfelelően tartja-e be a száradási időket. A termék csomagolására és a műszaki adatlapra azért kerülnek fel ezek az információk, hogy azok mind a szakember, mint a megrendelő számára rendelkezésre álljanak, hogy jól funkcionáljon a beépítésre kerülő anyag. Fontos, hogy ha nem megfelelő minőségű az alapfelület, akkor nem tudja tartósan viselni a burkolatot, illetve vele együtt az egész rétegrendet sem. Ezt jó eséllyel elkerülhetjük akkor, ha a padlóburkolótól elvárjuk az alapfelület tüzetes megvizsgálását, ne elégedjünk meg azzal, hogy ránézésre azt mondja, rendben van. Általánosan elmondható, hogy egy jó alapfelületnek száraznak, tisztának, fagymentesnek, szilárdnak, teherbírónak és alaktartónak, illetve mivel kültérről van szó, nemcsak felülről, hanem alulról is vízszigeteléssel ellátottnak kell lennie. Alul bitumenes vízszigetelésnek, felül pedig cementes kenhető vagy lemezes vízszigetelésnek kell lennie. Cementes kenhető vízszigetelések esetén mindig két réteget kell felhordani a kiegészítő rendszertartozékokkal, például hajlaterősítő szalagokkal együtt. Nagyon fontos továbbá a terasznál a megfelelő lejtés kialakítása, aminek legalább 2 %-nak kell lennie. Ez olyan előírás, aminek a betartása megkerülhetetlen annak érdekében, hogy a teraszról lefolyjon a víz. Ezt a kivitelezés során magunk is ellenőrizhetjük, és szükség is van rá, mert találkoztam olyan terasszal, ahol a lejtés nemhogy 2 % nem volt, hanem egyenesen befelé, a teraszajtó felé lejtett, vagyis garantált volt, hogy ott megálljon a víz.
Optimális munkaszervezés forróság idején
Beköszöntött a kánikula, napközben árnyékban is eléri a hőmérséklet akár a 35 fokot is, napon pedig még sokkal melegebb van. Ilyen körülmények között hogyan viselkednek az anyagok?
A jó végeredmény érdekében nagyjából +5 és +25 fok közötti hőmérséklet tartományban kell maradni. Ha télen, hidegben csináljuk, a rétegrendek elkészítéséhez használt víz megfagyhat, ha pedig nagy melegben állunk neki, akkor hamar elpárologhat a víz – mindkettő komoly problémákat okoz. Tudomásul kell venni, hogy télen +5 fok alatti alapfelület, levegő és anyaghőmérsékleten nem dolgozunk kültérben. Téli időszakban +5 fok felett is oda kell figyelni a munkavégzésre, mert éjszaka 0 fok alá süllyed a hőmérséklet, ami kötési, száradási, tapadási és szilárdsági problémákhoz vezet. A kültéri munkálatokat tavasszal kell elvégezni. Egyre több burkolótól hallom – és ez egy nagyon jó gyakorlat –, hogy forró időszakban hajnalban, illetve a késő délutáni, esti órákban végzik az ilyen munkákat, hiszen a nagy melegben történő munkavégzések során az anyagok „megéghetnek”, azaz hirtelen elveszítik a nedvességet, ami szilárdsági és tapadási problémákhoz vezet.